Lidé v Drahelčicích se bojí velkého jezdeckého centra P. Kellnera

Drahelčice/Rudná – V Drahelčicích u Prahy má vzniknout největší jezdecké centrum v Česku. Na 170 hektarech ho chce postavit vlastník společnosti PPF Petr Kellner. Lidé z okolí se ale bojí nárůstu dopravy, hluku, prachu i toho, aby se z koňských stájí časem nestaly skladovací haly.

Na okraji Drahelčic zatím jsou pole, stromy a keře. Místo nich by tam ale mělo stát nové jezdecké centrum – a přímo naproti bydlí Zdeněk Procházka. Stavba stájí se mu nelíbí – je proti. Bojí se hlavně nárůstu dopravy. Uvedl, že v místě měl být obchvat, ale o tom se mluvilo jen před volbami, teď už ne. A v Drahelčicích už teď projíždí velké množství aut. 

„Tady se zastaví všechna pole od silnice skoro až k dálnici. Navržený je jezdecký klub, ale pak se to může změnit. Informací je málo, nevíme, co se bude dít,“ řekl Zdeněk Procházka.

Areál by měl podle návrhu mít stáje pro 200 koní, ohrady, závodiště, parkoviště pro stovky aut i hotel s 300 lůžky. Vše má podle odhadů stát několik stovek milionů korun. „Máme strach, aby místo jezdeckého centra nevzniklo něco jiného – například skladové plochy, jako jsou naproti v Rudné,“ uvedla Petra Ďuranová, předsedkyně Spolku na ochranu drahelské přírody.

Petra Ďuranová argumentuje návrhem studie budoucího jezdeckého centra, který viděla. V místě by prý mělo vzniknout parkoviště pro 1300 automobilů a pro 400 kamionů. „Plus montované boxy pro ustájení. Dále je zde počítáno s heliportem, se solitérními obytnými domy, s hotelem velikosti poloviny Václavského náměstí,“ uvedla Petra Ďuranová. „Zastavěná plocha, jak je nám to prezentováno, by měla být cca 30 % ze 170 hektarů,“ dodala.

„Největší strach máme z toho, že nejtěžší změna v rámci územního plánu je z orné půdy na něco. A pak už z toho něčeho na něco jiného to jde prý hrozně jednoduše,“ uzavřela Petra Ďuranová.

Pozemky, na kterých má obří jezdecké centrum vyrůst, jsou ornou půdou a rozkládají se v katastru Drahelčic i Rudné. Ty je proto musí v územním plánu změnit na zastavitelnou plochu. Starostové Drahelčic a Rudné u Prahy situaci na kameru odmítli komentovat. Poslali jen písemné vyjádření.

Zastupitelstvo města Rudná starostu a radu města pověřilo jednáním o záměru jezdeckého areálu na území obcí a získáním závazných vyjádření obce Drahelčice k záměru. Lubomír Kocman (nez.), starosta města Rudná, uvedl, že nyní probíhají jednání s investorem. Žádné další oficiální a projednané stanovisko neexistuje. 

Místo pole by v Drahelčicích mělo být jezdecké centrum
Zdroj: ČT24

V Drahelčicích už jasno mají. Se stavbou souhlasí, jak vyplývá z usnesení zastupitelů z 9. února letošního roku. 

„Obec Drahelčice souhlasí s tím, že vyhoví požadavku investora Agro Tera, a. s., a v novém územním plánu změní využití území tak, aby investor mohl realizovat svůj záměr na vybudování jezdeckého areálu. Zároveň platí stále předchozí dohody o společném postupu s městem Rudná a obec Drahelčice se bude finančně podílet na nákladech za právní služby spojené s přípravou smluvního vztahu mezi společností Agro Tera, a. s., obcí Drahelčice a městem Rudná,“ píše se v odpovědi obce Drahelčice na otázky města Rudná, kterou schválili zastupitelé Drahelčic.


Obyvatelka Drahelčic Lenka Vondrusová říká, že název jezdecké centrum vypadá na první pohled velmi hezky. „Ale já se toho bojím, protože bych nerada ze svého domu koukala na obrovské parkoviště,“ řekla a dodala, že centrum nebudou „jenom koníčci a pláně“. Paní Vondrusová to přitom říká se znalostí věci, protože sama ví, co obnáší se o koně starat. Připomíná, že k chovu koní je třeba mít obrovské skladovací prostory jak na krmení pro koně, tak na další věci. „A kdyby to bylo ještě centrum, mělo by spousty zaměstnanců, spousty hostů a jezdců.“ Lenka Vondrusová se bojí i nárůstu dopravy – už teď prý mají v Drahelčicích obavy, aby je nesrazily kamiony. 

Společnost PPF České televizi stavbu jezdeckého areálu potvrdila. Obavy lidí odmítá. „Projekt jezdeckého areálu na pozemcích v katastru obce Drahelčice a Rudná je soukromým projektem manželů Kellnerových, není to podnikatelský projekt a není ani spojen s PPF. Prozatím nevíme, kdy se jednání k novému územnímu plánu v obcích Drahelčice a Rudná dokončí, proto jakýkoliv další harmonogram je předčasný,“ uvedla Jitka Tkadlecová z Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION.


Jestli dojde ke změně územního plánu a na polích vznikne nové jezdecké centrum, bude jasné zhruba do roka. 

Video Odpor proti jezdeckému centru
video

Odpor proti jezdeckému centru

/*json*/{"map":{"lat":50.033959551654306,"lng":14.217519750000065,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.03729676461553,"lng":14.234161376953125,"type":"","description":"Rudná"},"1":{"lat":50.03354790806528,"lng":14.204292297363281,"type":"","description":"Drahelčice"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/