Mezi Hradcem a Pardubicemi se pojede rychleji, možná až 130 km/h

Už na začátku příštího roku by cesta autem mezi Hradcem Králové a Pardubicemi měla zabrat méně času. Novela zákona totiž umožňuje zvýšení povolené rychlosti i na takzvané Hradubické spojce. Z devadesátky by měla povolená rychlost stoupnout na 110 km/h, ministerstvo dopravy připouští i limit sto třiceti kilometrů v hodině.
Video Vyšší rychlost mezi Hradcem Králové a Pardubicemi
video

Vyšší rychlost mezi Hradcem Králové a Pardubicemi

„Má svodidla vprostřed a dva pruhy na každé straně. Myslím si, že tam nutit řidiče jezdit devadesátkou od nás nebylo úplně správné,“ připouští i ministr dopravy Dan Ťok (nestraník za ANO). Široká čtyřproudá vozovka se svodidly bez nebezpečných křižovatek nebo autobusových zastávek se přímo nabízí jako ideální kandidát na zvýšení povolené rychlosti. Ostatně, už teď se stanoveným limitem řada řidičů neřídí. Stačí chvíli jet předepsanou devadesátikilometrovou rychlostí a skoro každé druhé auto předjíždí.

Zvýšení rychlosti na 110 kilometrů v hodině nic nebrání. Podle ministerstva dopravy se dokonce zvažuje rychlost sto třicet. Vše je ale závislé na bezpečnostním auditu. Ten prověří, jestli jsou svodidla i dostatečně pevná. Jejich pouhá přítomnost nestačí, musí být přizpůsobeny vyšší rychlosti automobilů. Kontroloři se podívají i na další součásti komunikace, třeba na poloměry zatáček.

Silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové
Zdroj: ČT24

Ani této silnici se nevyhýbají nehody

Přestože Hradubická spojka disponuje širokým profilem, zůstává úsekem, kam také musí vyjíždět záchranáři. „I zde samozřejmě může docházet k dopravním nehodám, nicméně komunikace je ze své podstaty bezpečnější. Důležité je, aby řidiči předvídali a chovali se ohleduplně,“ uvedl děkan Dopravní fakulty Univerzity Pardubice Ivo Drahotský. „Jedna z posledních tragických nehod na této silnici se stala na konci ledna letošního roku. Při havárii osobního vozidla uhořeli dva mladí muži,“ popsala mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Za tragédii u Stéblové ale mohlo zřejmě nebezpečné chování řidiče. Podle svědků v téměř dvou set kilometrové rychlosti předjížděl jiné auto.

Hradec Králové a Pardubice dělí pouhých dvacet kilometrů. Od příštího roku by cesta mezi městy tak měla zabrat méně času i bez porušování zákona. Výhodou je i to, že ani po zvýšení rychlosti nebudou řidiči mezi oběma krajskými městy potřebovat dálniční známku.

Novela zákona

Vláda koncem roku 2014 schválila změnu zákona o pozemních komunikacích, která zvyšuje na vybraných silnicích I. tříd rychlost z 90 na 110 kilometrů v hodině. Zákon ruší kategorii rychlostních silnic a dálniční síť se tím rozšíří ze současných 750 kilometrů na zhruba 1200 kilometrů. Maximální povolená rychlost zůstává na 130 km/hod. Návrhem se zabývají poslanci.