„Rakouská Božena Němcová“ si zaslouží důstojný poslední odpočinek

Zdislavice – Klasicistní rodinná hrobka hrabat Dubských ve Zdislavicích je v havarijním stavu. Místo, kde je k poslednímu odpočinku uložena i Marie von Ebner-Eschenbachová, která je považována za nejvýznamnější německy píšící autorku 19. století, nyní čeká oprava. Zlínský kraj, který je vlastníkem stavby, schválil na její rekonstrukci dotaci 4,3 milionu korun. Uctí tak blížící se výročí sto let od smrti spisovatelky, která bývá považována za „rakouskou Boženu Němcovou“.

Ve své době byla oceňovanou ženou, dnes je v Česku téměř zapomenutá. Marie von Ebner-Eschenbach, hraběnka Dubská, zemřela před 99 lety ve Vídni. Na své přání byla pochována v rodných Zdislavicích na Kroměřížsku. Spisovatelka, která bývá označována za rakouskou Boženu Němcovou, ale příliš důstojné místo posledního odpočinku nenašla.

Tamní rodinná hrobka hrabat Dubských dlouhá desetiletí chátrá. Stavba má podmáčené základy, pomalu ujíždí z kopce a trhá se. Zlínský kraj chce proto hrobku opravit. „Rakouská strana se obracela na ministerstvo kultury s dotazem, jestli hrobka bude schopna přivítat návštěvníky. Celkové náklady na rekonstrukci jsou více než 4,3 milionu korun,“ potvrdil radní Zlínského kraje Ladislav Kryštof (ČSSD) s tím, že potřebné peníze už kraj schválil.

Video Klasicistní rodinná hrobka hrabat Dubských projde rekonstrukcí
video

Klasicistní rodinná hrobka hrabat Dubských projde rekonstrukcí

Opravy rozsáhlé hrobky by měly začít v červnu, hotovo bude v listopadu. „Dojde k odvodnění, potom se základy podepřou pilotami, zdivo se sepne sponami, kopule se sepne obručí. Běžný návštěvník nepozná téměř nic,“ popsal průběh zajištění stavby technik Muzea Kroměřížska Pavel Klíma. Příští rok uplyne od úmrtí zdislavické rodačky sto let. Rakušané si tak výročí své slavné spisovatelky budou moci připomenout v důstojnějším prostředí.

Marie von Ebner-Eschenbachová, hraběnka Dubská

Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích u Kroměříže do staré šlechtické rodiny Dubských. Většinu svého života prožila ve Vídni, v létě se ale často a ráda vracela na rodinný zámek do Lysic na Moravě, kde je dnes také její knihovna. Mluvila česky, francouzsky, ale celé své významné dílo napsala v němčině. I proto bývá nazývána rakouskou Boženou Němcovou. Jejími nejslavnějšími díly, dodnes vydávanými, se staly román Obecní dítě, kniha pamětí Moje dětská léta a novela ze světa zvířat Krambambule, která byla dokonce zfilmována. Ve svých tématech se často vracela na Moravu - do kraje, kde vyrůstala, a k osudům lidí, kteří tehdy stáli společensky níž. Za svou tvorbu byla Marie Eschenbachová v roce 1900 jako první žena promována čestnou doktorkou vídeňské univerzity. O něco později jí císař František Josef II. předal čestný kříž za vědu a umění. Její odkaz vyniká mimo jiné bohatou studnicí aforismů. Marie Eschenbachová zemřela 12. března 1916 ve Vídni. Na své přání byla pohřbena v rodinné klasicistní budově hrobky hrabat Dubských ve Zdislavicích.