Třída Míru v Pardubicích je oficiálně dokončená

Pardubice - Zprovozněním fontán dnes vedení Pardubic slavnostně převzalo zrekonstruovanou třídu Míru. Investice za plánovaných 120 milionů korun bude nakonec o jednotky milionů korun levnější, 80 milionů korun uhradí evropské dotace. Opravy trvaly 13 měsíců. „Všechny kolaudace proběhly s kladným výsledkem. Vyčíslení nákladů nám firma dodá do poloviny dubna,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Opravy obchodní ulice plánovalo město čtyři volební období. „Projekt byl hodně složitý, asi to byla neochota vrhnout se do takového projektu. V podzemí je obrovské množství sítí, koordinace byla šílená,“ řekl bývalý náměstek primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Nějakou dobu byla variantou úplná pěší zóna, kterou je nakonec jen zčásti. „Vždy jsem bojoval za čistou pěší zónu, jak se ukazuje, zredukovaný provoz trolejbusů tady z hlediska přepravy osob nemá žádný význam,“ řekl zastupitel a architekt Milan Košař (Pardubáci).    

Dopravní koridor pro trolejbusy a osobní auta je podle autora návrhu Jaromíra Waltera co nejužší, aby chodci měli co nejvíc prostoru. Trávníky u výškové budovy Magnum nahradily stromy podél ulice. „Zelené plochy mají být tam, kde je možné je udržovat, ve vnitroblocích a parcích. Chybí také tržnice, kterou jsme navrhovali. Měla stát v místě záchodků, ale město se nedohodlo s majiteli objektu,“ řekl architekt Walter.

Třída Míru v Pardubicích
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Od začátku dubna se vrátila na obchodní třídu MHD. Ze 600 spojů se redukovala na 60. Zásoby si mohou obchodníci přivážet ráno, ještě než začnou jezdit trolejbusy. Na dodržování dopravních nařízení bude městská policie přísně dohlížet, řekl ČTK ředitel městské policie Rostislav Hübl. „Můžeme dát pokutu až 2000 korun. Silnice je úzká, nejde se tam vyhýbat. Chodníky snesou menší zátěže. Auta by na nich vyorala brázdu, zničila by je,“ řekl Hübl.

Třída Míru v Pardubicích
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Podle primátora Martina Charváta (ANO) se na opravené třídě bude konat víc kulturních a společenských akcí. Příští sobotu tam odstartuje půlmaraton. „Pernštýnské náměstí je přesycené akcemi. Budeme mít takový zlatý trojúhelník pro konání akcí, Pernštýnské náměstí, třídu Míru a Tyršovy sady,“ dodal primátor.

Město nyní bude dál jednat o soše Jana Kašpara, která by jednou mohla stát u výškové budovy Magnum. Město v roce 2013 v soutěži původně vybralo 37metrový sloup, kvůli vysokým nákladům však projekt vloni v létě zastupitelé zastavili. Radnice teď bude jednat s autory druhého návrhu. „Líbí se mi víc bronzová socha. Při velkém množství sloupů, které tu jsou, by tady další moc nevynikl,“ řekl Charvát.

Návrh pomníku Jana Kašpara
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek