Olšany po desítkách let uvolní hroby vedle Erbena či Borovského

Nejstarší část pražských Olšanských hřbitovů projde revitalizací. Místa v okolí hrobů největších osobností českých dějin tak budou téměř po dvou stech letech opět k dispozici. Pohřbívat by se tu mělo začít ještě letos.
Video Hroby vedle osobností českých dějin jsou po letech volné
video

Hroby vedle osobností českých dějin jsou po letech volné

Většina hrobů je v nejstarší části Olšanských hřbitovů prázdná či v dezolátním stavu. Správa hřbitovů se proto v rámci revitalizace rozhodla místa nabízet novým zájemcům. Po více než 160 letech, kdy hřbitov chátral, se tak bude opět pohřbívat například vedle Karla Havlíčka Borovského nebo Karla Jaromíra Erbena.

„Jsou to hrobky, které jsou dlouhodobě opuštěné a ve stavu, který se dá nazvat havarijním. To bude jádro revitalizace, související budou třeba komunikace, mobiliář, stromy a kamerový systém,“ uvedl ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Nejstarší hrobky jsou více než dvě stě let staré. Do budoucna budou otevřeny i pro veřejnost. Z největší hrobky vznikne podle Červeného malé muzeum, kde by měla být představena tehdejší funerální architektura a pohřbívací rituály.

Správa hřbitovů navazuje revitalizací starých Olšan na modernizaci, která v poslední době na hřbitovech probíhá. Nedávno se například na některých pamětních deskách objevily i takzvané QR kódy. Pomocí mobilního telefonu si tak lidé mohou načíst vzpomínkový profil toho, kdo v hrobě odpočívá.