Německý dopravce slíbil Liberecku moderní vlaky, nasadil 20 let staré vozy

Liberecký kraj řeší stížnosti cestujících na vlaky německého dopravce. Na trati mezi Libercem a Varnsdorfem totiž nahradil moderní vozy slíbené ve smlouvě soupravami starými i dvacet let. Firmě za to hrozí statisícová pokuta, pochybení ale odmítá.
Video Liberecký kraj řeší stížnosti na vlaky německého dopravce
video

Liberecký kraj řeší stížnosti na vlaky německého dopravce

Na trase, kde vlaky jezdí každé dvě hodiny, zajišťuje dopravu německá firma Vogtlandbahn. V konkurenci jiných dopravců vyhrála soutěž právě díky tomu, že slíbila nasadit nejmodernější soupravy. Ty jsou ale ve skutečnosti z osmdesáti procent staré a nevyhovující. Směrem na německou Žitavu dnes například vyrazila 20 let stará souprava Regiosprinter. Cestující si stěžují na nepohodlí. Vlak se podle nich příliš třese a nedá se v něm regulovat teplota. Buď je přetopeno, nebo se netopí vůbec.

Firma tvrdí, že teď funguje v provizorním režimu, protože nových vlaků zatím nemá dostatek. „Od prosince minulého roku firma převzala větší množství výkonů v Sasku. Nejhorší vozidla, která měla, nasměrovala k České republice,“ uvedl dopravní specialista Jindřich Berounský. Firma se ale hájí tím, že ji tuto změnu odsouhlasil Liberecký kraj: „Náhradní vozy navíc splňují požadovaný standard kvality,“ napsala ve vyjádření České televizi.

Hejtmanství to ale odmítá. Starší soupravy prý měl dopravce dočasně povolené jen do konce února. „Ze dvou třetin nebyly splněny požadavky dané smlouvou. Bude vyčíslena smluvní pokuta,“ konstatoval Jan Čáp z krajského odboru dopravy. Už teď je jisté, že jen pokuta za březen půjde do statisíců korun. Dopravce slibuje, že staré soupravy stáhne už během dubna.