Most pro albánskou vesnici vyzkoušel český kůň

Brno – Pod koňskými kopyty si dnes prošel zatěžkávající zkouškou most pro albánskou vesnici. Sestavili ho v obci Sokolnice u Brna dobrovolníci na zahradě rodinného domu pro obci Curraj Eperm. Tu připravila velká voda o starý most, rozdělila ji na dvě části a odřízla od civilizace. Most musí být pevný, rozmontovatelný i lehký. Do obce totiž není možné dojet autem, a tak tam materiál pro stavbu mostu přepraví nadšenci na zádech oslů.

„Most jsem stavěl naposledy jako dítě z kostek. Studuji totiž kartografii a práce s mapami je něco jiného než práce s ocelí,“ shrnul své zkušenosti dobrovolník Karel Husák. Na stavbě se podílelo asi 50 dalších nadšenců, kteří zvládli most sestavit za jeden týden. Po dokončení prací se stabilita mostu musí otestovat, a proto se dnes po mostě prošel kůň. Ten má podobnou váhu jako osel, který po  něm bude chodit i v Curraj Eperm," vysvětlil testování Husák. 

Vesnici v albánských horách sebraly povodně před čtyřmi lety jediný most. Obyvatelé její severní části tak od té doby žijí za hradbou dravé řeky Curraj a nemají peníze ani materiál postavit si most nový. Tamní vláda jim nepomůže.

„Mohou se přebrodit přes 25 metrů širokou řeku, jejíž hloubka je skoro metr a je schůdná, pouze pokud je řeka klidná,“ popsal situaci vedoucí projektu Jan Balák. Proto se dobrovolníci rozhodli vesnici pomoci a nový most tam dopraví letos v létě díky neziskovému projektu Albánská výzva.

Doprava materiálu na jeho stavbu do Curraj Eperm ale nebude jednoduchá. Obec totiž leží v údolí obklopená Komanskou přehradou a bezejmennými dvoutisícovými vrcholy. Dobrovolníci jej tedy musí přepravit na oslech a smontovat až na místě, kde není ani zavedená elektřina. „Je to jediná možnost, jak vesnici zachránit. Bez mostu se obec do dvou let zcela vylidní,“ vysvětlil Balák. Podle něj má oblast obrovský turistický potenciál, protože se nachází mezi třemi nejvyhledávanějšími turistickými cíli v Albánii - Komanskou přehradou, údolím Valbona a údolím Theti.

Video Bez komentáře: Zatěžkávající zkouška mostu
video

Bez komentáře: Zatěžkávající zkouška mostu

Albánská výzva už nadchla více než 170 mladých lidí šesti národností. Většina z nich jsou studenti. Mezi nimi najdeme posluchače oborů, jako je stavebnictví, balkanistika, veterinářství či kartografie, ale také například budoucí lékaře, právníky, energetiky nebo operní režisérku.


Kromě ztráty důležitého mostu přišla vesnice také kvůli povodním už před patnácti lety o hydroelektrárnu. Právě v době jejího fungování v 90. letech obývalo Curraj Eperm přes tisíc lidí, dnes jich tam zůstává už jen několik desítek.

Nadšenci Albánské výzvy se proto rozhodli regionu pomoci získat zpět nejen obyvatele, ale především turisty. Plánují tam totiž vyznačit přes sto kilometrů stezek, které jej propojí s dalšími dopravně dostupnými i atraktivními cíli turistů. Ti by se tak mohli v budoucnu stát zdrojem příjmů místních lidí. Dále chtějí dobrovolníci vystavět malou fotovoltaickou elektrárnu, opravit kostel a přestavět jeden z domů na turistickou základnu.

Albánská vesnice Curraj Eperm
Zdroj: Google Earth / ČT24

Projekt výstavby mostu

  • Rozpětí mostu: 15 a půl metru
  • Šířka mostu: 800 milimetrů
  • Žádný z pilířů mostu nesmí stát ve vodě a na stavbu mostu nejde použít beton
  • Nejdelší součástka může mít maximálně 1200 milimetrů
  • Nejtěžší součástka může mít maximálně 80 kilogramů
  • Vše musí být kompletně rozebratelné a složitelné v Česku a převozitelné do Albánie
  • Plánovaná životnost mostu je pět let
  • Celkové náklady by neměly překročit 70 tisíc korun
  • Most nebude financován z dotací České republiky, Evropské unie ani Albánie

Zdroj: albanianchallenge.cz