Lounský úřad práce shání zaměstnání trestaným lidem. A daří se mu

Louny – Úřadu práce v Lounech se daří pomáhat najít zaměstnání lidem po výkonu trestu nebo v podmínce. Jim samotným se podaří sehnat práci jen zřídka, lounskému úřadu se ji podařilo zajistit během půl roku pěti lidem. V okrese se této cílové skupině žádná další instituce nebo neziskové organizace nevěnují.
Video Lounský úřad práce úspěšně shání práci trestaným lidem
video

Lounský úřad práce úspěšně shání práci trestaným lidem

Práci sehnat se podařilo třeba pro Stanislava Šimona, který svůj výkon trestu skončil v roce 2010 a od té chvíle hledal marně práci. Podle něj prospívá každému, když má co na práci a netráví čas doma. V současnosti pracuje pro technické služby, zaměstnavateli jeho minulost nepřekáží.

„Můžou to být lidé, kteří do toho spadli nějakou nedbalostí, tak proč bychom jim teď tu pomocnou ruku nedali,“ tvrdí ředitel lounské technické správy Jaroslav Opat. „Pro mě není kritérium, co bylo. Pro mě je důležité, co předvádí v práci,“ říká zase jednatel stravovací firmy Zdeněk Krupka, který rovněž zaměstnal ženu po výkonu trestu.

Na Lounsku se číslo nezaměstnaných lidí se záznamem v trestním rejstříku, kteří nemají práci, pohybuje někde kolem 150. Úřad práce si vytipuje zaměstnavatele, kteří by v této okolnosti nemuseli vidět zásadní překážku, a s nimi pak o umístění těchto lidí jedná.

Oslovil jich dvacítku a k překvapení úředníků z nich dvanáct na spolupráci kývlo. Tyto firmy se lidem z výkonu trestu nijak nebrání, lehčí přestupky nebo nedbalostní delikty jim nevadí. „Zaměstnavatelé se ale negativně staví k osobám odsouzeným za krádeže a násilné trestné činy,“ dodává vedoucí Trhu práce na lounském úřadě Blanka Strouhalová.