Lázně Velichovky po dvou letech obnovily provoz

Velichovky - Lázně ve Velichovkách na Náchodsku, které se specializují na léčbu pohybového ústrojí, téměř po dvou letech obnovily provoz. Zadlužený podnik se uzavřel v létě 2013, vloni ho koupily strojírny Karsit podnikatele Františka Řípy. Od té doby nový majitel do znovuobnovení lázní investoval asi 20 milionů korun a další investice za přibližně 40 milionů korun předpokládá. Po popisu smluv s pojišťovnami teď přijíždějí první pacienti.

Téměř 120 let se už ve Velichovkách léčí pomocí bahenních koupelí. Před dvěma lety se ale lázně kvůli insolvenci musely uzavřít. Pokaženou pověst se teď snaží zachránit nový majitel. S opravami začal před rokem, teď už je rekonstrukce hotová. „Máme konečně reprezentativní halu, která vítá každého našeho nového hosta,“ uvedl ředitel lázní Martin Dürrer.

Ve Velichovkách se léčí hlavně onemocnění pohybového systému - páteře a kloubů.


„V současné době mají lázně, jejichž provozovatelem je společnost Lázně 1897, povolenou kapacitu 120 pacientů. Na přelomu července a srpna předpokládáme navýšení na 180 pacientů,“ řekl Dürrer. Dodal, že s největšími pojišťovnami už mají uzavřené smlouvy a u těch menších čekají na jejich vyjádření.

V lázních pracuje 48 lidí. Zhruba třetina z nich již v lázních v minulosti působila. Po zvýšení kapacity na 180 pacientů by se počet zaměstnanců měl zvýšit asi na 60. I přesto zatím lázně nedosáhnou na počet zaměstnanců přes krachem - do té doby v lázních pracovalo téměř sto lidí. 

Klíčové momenty Lázní Velichovky v uplynulých dvou letech shrnují tyto články:

V první fázi budou pacienti ve Velichovkách ubytováni v Masarykově domě a ve vile Domov. V Masarykově domě, který je srdcem lázní, se nachází léčebný provoz včetně balneoprovozu. Základem léčby v lázních zůstane léčba křídovou slatinnou zeminou, která svým složením patří k nejkvalitnějším v Česku. „Slatinné zábaly a koupele působí protizánětlivě, protibolestivě, regeneračně. Využíváme naše velmi bohaté zdroje slatiny, kterou pro léčbu nemusíme ředit,“ řekl lázeňský primář Miloslav Pleskot.

Prioritou lázní je postupně se přiblížit plné kapacitě lázní, která čítá asi 400 lůžek v sedmi vilách. Při poskytování zdravotní péče by lázně chtěly intenzivně spolupracovat s podniky a zaměstnaneckými zdravotními pojišťovnami. Lázně také nevylučují, že do budoucna by část kapacity mohly využít pro nějaký program péče o seniory.

Protože lázně před dvěma lety úplně skončily, museli noví majitelé získat všechny potřebné souhlasy, povolení a certifikáty pro lázeňskou péči znovu. Licenční řízení lázně úspěšně vedly s ministerstvem zdravotnictví, hejtmanstvím a zdravotními pojišťovnami. 

Rehabilitační bazén v Lázních Velichovky
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Dosavadní investice šly podle jednatelky lázní Aleny Řípové hlavně do oprav. Noví majitelé za posledních deset měsíců především opravili střední část Masarykova domu, administrativní budovu s jídelnou a kuchyní, suterén vily Domov a vilu Zimní lázně. U Masarykova domu lázně do budoucna předpokládají přistavění patra v jeho levé části.

Do Masarykova domu se vrátily rádoby kamenné obklady. Ty dřívější nazval podle ředitele lázní během rekonstrukce jeden kameník „socialistickým kutilstvím“. „Z hlavní haly Masarykova domu se podařilo odstranit nánosy socialismu, místnost se rozestoupila a zve k tomu, abyste se zde posadili a popovídali s dalšími lázeňskými hosty,“ uvedl ředitel Martin Dürrer.

Původní společnost Lázně Velichovky skončila v insolvenci pro platební neschopnost. Zhruba 140 věřitelů v insolvenčním řízení uplatnilo pohledávky za 64 milionů korun.

Video Lázně Velichovky po dvou letech znovu léčí pacienty
video

Lázně Velichovky po dvou letech znovu léčí pacienty

/*json*/{"map":{"lat":50.386391235042076,"lng":15.92266978007807,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.35783759899248,"lng":15.840396881103516,"type":"","description":"Velichovky"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Mise Velichovky

Lázně Velichovky jsou známé i z historie – hrály důležitou roli na samém konci 2. světové války na našem území. Při tzv. misi Velichovky měli američtí vojáci předat kapitulaci podepsanou v Remeši německému polnímu maršálovi Ferdinandu Schörnerovi, veliteli armády Střed. Američanům se tehdy podařilo sestavit konvoj, který z Plzně dorazil do Velichovek, a jednání s maršálem proběhla úspěšně. Jednání skončila 8. května 1945 kolem jedenácté dopoledně. Poté se Američané otočili zpět do Plzně, aniž by Sověti o jejich přítomnosti měli tušení.