Sbormistr měl zneužívat studentky. Sám mluví jen o přátelství

Brno – Výslechy svědků pokračuje u Městského soudu v Brně líčení s bývalým sbormistrem a učitelem brněnského uměleckého gymnázia. František Pospíšil podle obžaloby pohlavně zneužíval čtyři své studentky a svěřenkyně ze sboru. Hrozí mu za to až osm let vězení. Sám Pospíšil přiznává, že se talentovaným dětem věnoval více, než ostatním. Že by ale šlo o zneužívání, odmítá.
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Frank May

Měli jsme přátelský vztah, ale nic nestandardního. Tak dnes u soudu hodnotila bývalá žákyně brněnského uměleckého Gymnázia P. Křížkovského svého vyučujícího Františka Pospíšila. Ten se u soudu zpovídá z podezření na zneužívání čtyř studentek. Podobně jako absolventka se o svém bývalém kolegovi vyjadřovala i výchovná poradkyně školy. Ta vzpomněla případ, kdy s rodiči řešili, že jedné studentce přišla od Pospíšila emotivně zabarvená sms zpráva. Že by ale měl učitel dívku zneužívat, z ní prý nevyplývalo.

Naopak minulý týden u soudu zazněly výpovědi svědků a poškozených dívek, podle kterých ke zneužívání skutečně docházelo. Jedné dívce se svěřila kamarádka s tím, že ji učitel osahával, a to dokonce v době, kdy oběti nebylo ani 15 let. Další svědkyně vypověděla, že učitel zval některé žačky do kabinetu a tam jim nabízel alkohol. Došlo i na polibky.

Čtyřiapadesátiletý muž obvinění popírá. Polibky se studentkou prý byly jen na usmířenou. S talentovanými dětmi podle svých slov trávil více času, ale jen kvůli jejich rozvoji. Se studenty měl prý přátelský vztah, jakékoliv milostné úmysly nicméně odmítá.

Video Soud projednává případ údajného zneužívání sboristek
video

Soud projednává případ údajného zneužívání sboristek

Ke zneužívání mělo podle žalobce docházet několik let, než se dívky svěřily rodičům, kteří podali trestní oznámení. Na případ bylo kvůli jeho citlivosti uvaleno informační embargo. Obžalovaný Pospíšil je už téměř rok ve vazbě. „Byl vzat do vazby dne 16. 5. 2014, a to pro důvodnou obavu, že jednak bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání a zároveň, že bude opakovat trestnou činnost, pro niž je stíhán,“ potvrdila mluvčí soudu Gabriela Stočková s tím, že soudkyně zrušení vazby nepovolila ani nyní, protože vazební důvody podle justice stále trvají.

Oceněný pedagog

František Pospíšil založil a následně spoluvlastnil prestižní brněnské soukromé Gymnázium P. Křížkovského. Škola má uměleckou profilaci, Pospíšil na ní vyučoval sborový zpěv, hru na zobcovou flétnu a lesní roh. Sbor školy Scholastici Musici koncertuje po světě a jeho absolventi vystupují i na prknech brněnských divadel. V prosinci 2013 dostal František Pospíšil Cenu Jihomoravského kraje za práci s mládeží.

Obžalovaný pedagog se na konci loňského roku svého podílu v gymnáziu zbavil, současné vedení školy se od něj distancuje.