Běžec trénuje mezi zmrzlinami. Chystá se na polární maraton

Nivnice – Pětačtyřicet dobrodruhů z celého světa vyrazí příští týden na trasu nejstudenějšího maratonu světa. Poběží se na severním pólu a na startu bude mezi závodníky z dvaadvaceti zemí i jeden Čech – Petr Vabroušek. V České republice může na 42 kilometrů dlouhý závod v extrémních podmínkách trénovat jedině v mrazírnách.

Málokterý český běžec trénuje mezi krabičkami s vanilkovou a čokoládovou zmrzlinou. Až na Petra Vabrouška. V mrazáku nivnického výrobce zmrzliny se připravuje na extrémní maraton na severním pólu. „Je to to nejhorší, co jsem v okolí našel. Potřeboval bych sice větší zimu a vítr, ale tohle se severnímu pólu blíží nejvíc. Je tu zhruba minus 22 stupňů a bezvětří, takže je to velmi příjemné,“ chválil si Petr Vabroušek.

Na severním pólu, kam se chystá už příští týden, je aktuálně kolem 30 stupňů pod nulou. Může být ale mnohem hůř. „Teploty se pohybují až po velmi nepříjemných minus 40, při jednom ročníku dokonce zaznamenali minus 60 stupňů. Chodím se každý den na pět minut trochu otužovat do minus 175 stupňů. Dělám, co jen v domácích zlínských podmínkách lze,“ vysvětlil Vabroušek, který už má za sebou podobně extrémní závod v Antarktidě.

Video Petr Vabroušek před tréninkem v mrazáku
video

Petr Vabroušek před tréninkem v mrazáku

Petr Vabroušek před tréninkem v mrazáku

Proč maratonec trénuje v mrazáku?

Moc tepla může na pólu uškodit

Kdo by čekal, že závodníci poběží v péřových bundách a několika vrstvách, spletl by se. Navzdory extrémně nízkým teplotám je pro sportovce velkým nebezpečím příliš mnoho tepla. „Jedním z největších problémů je, když se někdo obleče moc a pak se zpotí. Následně na něm voda začne namrzat a hrozí omrzliny. Taky jsem zažil závodnici, která nepoužila po delší dobu brýle a utrpěla sněžnou slepotu,“ popsal Vabroušek.

Na polárním maratonu závodníky nečeká jen nerovný terén a nevyzpytatelné počasí, ale třeba i lední medvědi. Aby nedošlo na setkání se stálými obyvateli severního pólu, musí pořadatelé celou trať zajistit. „Poběží se zřejmě deset kol na okruhu 4,2 kilometru. Ten okruh je tak krátký i proto, že kolem trati budou patrolovat ozbrojené stráže pro případ, že by si nějaký lední medvěd chtěl zpestřit zimní jídelníček,“ dodal s úsměvem sportovec, který se na pólu nechystá jen překonat sám sebe, ale myslí i na medaile. „Poté, co se mi zadařilo zvítězit v traťových rekordech na Antarktidě, tam jedu s tím, že bych chtěl zvítězit,“ uzavřel Vabroušek.