Muž postával na Václavském náměstí s nabitým samopalem

Praha – Policejní hlídka zadržela v sobotu na Václavském náměstí čtyřicetiletého cizince s nabitým samopalem. Při kontrole navíc spolykal kokain za několik tisíc korun a musel do nemocnice na výplach žaludku. Podle policie měl už dříve problémy se zákonem kvůli drogám, teď mu hrozí až pětileté vězení.

Hlídka se v sobotu večer zaměřila na dvojici mužů postávající na rohu Štěpánské ulice a Václavského náměstí. „Jelikož obě tyto osoby byly známy z dřívější doby pro drogové delikty, rozhodli se je policisté zkontrolovat,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. První z mužů s policisty spolupracoval, druhý ale nechtěl poslechnout. Také se neustále snažil sáhnout do igelitové tašky, kterou měl u sebe. Podle Hulana bylo na první pohled zřejmé, že je tam zbraň. 

Podezřelý si navíc strčil do pusy sáček s bílou krystalickou látkou. Policisté proto museli použít donucovací prostředky. „Po poměrně dlouhém a složitém zákroku, připomínajícím chvílemi zápas gladiátorů, se policistům podařilo muže dostat do želez,“ upřesnil mluvčí. Zadržený se podle něj snažil kromě své zbraně zmocnit také pistole jednoho z policistů.  

Nakonec se ukázalo, že v tašce byl plně funkční, nabitý samopal Tokarev se třiceti náboji. Sáček, který muž později vyplivl, obsahoval s největší pravděpodobností kokain. „Toho stihl muž spolykat valnou většinu obsahu sáčku, odhadem téměř dvacet gramů. To bylo důvodem, proč byl následně zadržený převezen do nemocnice k výplachu žaludku,“ dodal Hulan. 

Francouzsky hovořící muž byl podle vyšetřovatelů v Česku v minulosti třikrát odsouzen a celkem strávil ve vězení téměř deset let. Důvodem byly drogové delikty, loupež, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. Nyní mu hrozí až pětileté vězení a policie navrhuje, aby ho soud poslal do vazby.