Mobilní signál v tunelech metra nabírá zpoždění, první budou pokryty až v létě

Praha – Operátoři pokryjí první tunely pražského metra mobilním signálem nejdříve v létě, půjde o novou trasu metra A z Dejvické do stanice Nemocnice Motol. Původně chtěli mít operátoři tento úsek pokrytý ještě před jeho otevřením v dubnu, kvůli průtahům to ale nestihnou. Teď operátoři dokončují smlouvu s dopravním podnikem a po jejím podpisu budou mít zhruba čtyři měsíce na umístění vyzařovacích kabelů do tunelů.

Smlouva o zkušebním pokrytí tunelů je podle obou stran před podpisem. Vyjednává se o detailech, například o výši sankcí. Na úhradě nákladů i výši poplatků za pronájem se obě strany po zdlouhavých jednáních dohodly na začátku letošního roku.  

Veškeré náklady na umístění technologií uhradí sdružení operátorů. Dopravní podnik bude dostávat roční nájem 40 tisíc korun za umístění technologií ve stanici a 80 tisíc mimo stanici, uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.  

Původně chtěly firmy tunely pokrýt ještě před zahájením provozu nové části metra, tedy do 6. dubna. To ale kvůli průtahům při jednáních nestihnou. Vyzařovací kabely se budou muset instalovat v době, kdy metro nejezdí a DPP ukončí vlastní údržbu, což je každý den jen asi 2,5 až 3 hodiny.  

V nových stanicích bude i vysokorychlostní LTE

V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely metra a do stanic doplnit technologie 3G a LTE. Podle ředitele technologických inovací T-Mobilu Milana Háby si to vyžádá investici kolem půl miliardy korun. „S ostatními operátory v tuto chvíli vedeme jednání o pokrytí celého pražského metra včetně tunelů. V případě, že se dohodneme, tak od toho okamžiku pokrytí celého pražského metra to bude trvat 2 až 3 roky,“ dodal Hába.  

Video V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely
video

V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely

Operátoři již pokryli mobilním signálem nové stanice. Bude v nich dostupná i vysokorychlostní technologie LTE, která v současných zastávkách chybí. V nových stanicích Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol budou k dispozici sítě GSM, 3G i LTE.   

Pokrytí čtyř nových stanic na trase A vyšlo operátory na 12 milionů korun, pět milionů si vyžádalo umístění technologie v centru DPP Na Bojišti a na 18 milionů korun vyjde umístění vyzařovacích kabelů v tunelech mezi novými stanicemi.