Soud potvrdil roční vězení sestře, která omylem otrávila těhotnou

Ostrava - Odvolací soud v Ostravě potvrdil roční trest vězení zdravotní sestře Ivance Barochové, která dala těhotné ženě omylem vypít dezinfekci místo glukózy. Ta po několika hodinách zemřela. Senát ženě navíc na čtyři roky zakázal pracovat ve zdravotnictví.  K záměně došlo loni v červnu v diabetologické ordinaci v Orlové, kde osmašedesátiletá zdravotní sestra v důchodu pracovala na záskok. Mladá žena roztok vypila a odešla domů. Když si zdravotní sestra chybu uvědomila a zalarmovala policisty, bylo už pozdě.

Senát Krajského soudu v Ostravě řešil odvolání obžalované i státní zástupce. Ten požadoval především udělení zákazu činnosti ve zdravotnictví, což soud uznal. Původní rozsudek okresního soudu v Havířově zrušil a vyhásil nové rozhodnutí. Délka nepodmíněného trestu se nezměnila, na žádost státního zástupce ale senát ženu poslal do nejmírnějšího typu věznice - s dohledem. Okresní soud předtím rozhodl o zařazení do věznice s dozorem. Žádosti obžalované o podmíněný trest soud nevyhověl. Rodina zemřelé také žádá v civilním řízení odškodné ve výši 20 milionů korun. To by mělo být zřejmě vyplaceno z pojistky lékařky, u které obžalovaná pracovala.

Matka zemřelé: Zasloužila by přísnější trest

„Vzhledem k stašnému a neodčinitelnému následku jednání obžalované nešlo udělit trest bez přímého výkonu,“ komentoval verdikt státní zástupce Jaroslav Lukaštík. Žena svého omylu velmi lituje a podle její obhájkyně je od tragédie v péči psychiatrů. U soudu jí přitížil fakt, že těhotnáji upozorňovala na to, že tekutina, kterou jí podala jako glukózu, je divná. Ta ale na to nereagovala a nechala ji odejít domů. Až poté ověřovala, co jí vlastně dala vypít. Zavolala policisty, ti ale ženu našli doma už mrtvou. Pozůstalí sestře nedokázali její fatální chybu, která zmařila dva lidské životy, prominout. „Dala bych jí přísnější trest. Věřím, že je jí to líto, holku nám to ale nevrátí,“ uvedla matka zemřelé ženy Mária Kašingová.

Obžalovaná Ivanka Barochová podle verdiktu závažným způsobem porušila své povinnosti. Měla především zkontrolovat, jaký lék pacientce podává. Její omyl stál život dvaatřicetiletou matku pětiletého syna, která byla v šestém měsíci těhotenství. Dala jí vypít místo glukózy takzvaný Chlumského roztok, který obsahuje kafr a fenol.

Video Soud potvrdil roční trest ženě, která omylem otrávila těhotnou
video

Soud potvrdil roční trest ženě, která omylem otrávila těhotnou

Soud potvrdil roční trest ženě, která omylem otrávila těhotnou

Soud řešil odvolání ženy, která omylem otrávila těhotnou

Fenol, který je silně toxický, dokáže přivodit velmi rychlou otravu, při které dochází k poruchám vědomí. Žena zemřela několik hodin poté, co roztok vypila. Pitva potvrdila, že bezprostřední příčinou smrti byla kombinovaná intoxikace kafrem a fenolem.

U soudu vyšlo najevo, že chybu neudělala jen obžalovaná. Pravděpodobně v lékárně se do zásilky pro orlovskou ordinaci dostalo mezi lahvičky s glukózou několik lahví dezifekce. Policii se nepodařilo vypátrat, kdo je za to zodpovědný. Nicméně dezinfekce, kterou sestra omylem použila, byla řádně označená.

Podobné případy jsou v Česku výjimečné. Z minulosti jsou známy dva. Jeden pacient, který dostal místo léku dezinfekci, zemřel roku 1995 v sokolovské nemocnici, další roku 2001 v nemocnici v Kladně.