U Modravy spadl soukromý vrtulník, pilot zemřel

Modrava (Klatovsko) – Na Šumavě nedaleko Filipovy Hutě u Modravy dnes spadl soukromý vrtulník, jeho pilot na místě zemřel. Nehodu vyšetřují policisté a letecká inspekce, zasahují tři jednotky hasičů. Šlo o vrtulník pro jednu osobu, model Raven II Robinson, uvedl policejní mluvčí Jan Koželuh.

„Příčiny a okolnosti nehody jsou v šetření policie. V tuto chvíli víme, že pilot při pádu soukromého vrtulníku utrpěl zranění neslučitelná se životem. Nehoda se pravdepodobně stala ve chvíli, kdy se pilot pokoušel s vrtulníkem vzlétnout,“ uvedl Koželuh. Také sdělil, že oznámení ohledně přistání vrtulníku na území národního parku včera večer policisté prověřovali.

To potvrdil i starosta Modravy Antonín Schubert. „S policisty a strážci národního parku jsem včera pohyb vrtulníku řešil. Nakonec přistál u hotelu Klostermannova chata, kde přenocoval. Na místě nehody jsem se byl podívat, k pádu došlo asi jen 600 nebo 700 metrů od místa, odkud pilot vzlétl. Příčinou podle mého názoru mohlo být velmi nepříznivé počasí, které tu dnes máme. Podle mých informací zemřel pilot na poranění hlavy,“ sdělil Schubert.

Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka se nehoda stala v lesích v nepřístupném terénu mezi Filipovou Hutí a Modravou. „Místo je podle našich informací uzavřeno policií. Zaměstnanci národního parku budou na místě pomáhat s odklízením následků nehody,“ informoval Dvořák.

Podle řídícího důstojníka plzeňských hasičů Dušana Nového spadl vrtulník asi 200 metrů od cesty. „Vyšetřování je nyní věcí policie a letecké inspekce,“ doplnil.

Výběr nehod vrtulníků v ČR se smrtelnými následky:

8. října 1996 – Malá dvoumístná helikoptéra havarovala v husté mlze krátce po vzletu z letiště v Krnově na Bruntálsku. Pilot (58), který letěl sám, zahynul.

2. července 1997 – Po srážce s dráty elektrického vedení u Velkého Meziříčí na Žďársku se zřítil soukromý vrtulník značky Robinson; pilot nehodu nepřežil.

30. září 1997 – Vrtulník se čtyřčlennou českou osádkou se zřítil do údolí Bílého Labe v Krkonoších; tři mrtví, čtvrtý člen posádky převezen do nemocnice.

16. května 1998 – Život pacientky si vyžádala havárie vrtulníku ostravské záchranné služby, který přepravoval ženu z Bruntálu do Ostravy. Lékař, zdravotník a pilot z havarovaného vrtulníku byli vážně zraněni.

10. listopadu 1998 – Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z pražské letecké základny Kbely do vrtulníkové základny v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo z čtyřčlenné posádky.

4. srpna 1999 – Policejní vrtulník BO 105 se zřítil do autokempu Radava u vodní nádrže Orlík na Písecku. Nehoda se stala při výcviku policejní zásahové jednotky. Dva příslušníci policie zahynuli, pilot a další člen posádky byli těžce zraněni. Zranění utrpěli i čtyři rekreanti.

11. srpna 2004 – Dvoumístný vrtulník typu Robinson 22 se nedaleko Čeřenic na Benešovsku zřítil do lesa. Pasažér zahynul, pětatřicetiletý pilot vyvázl s pohmožděninami.

9. září 2004 – Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil u letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

14. listopadu 2010 – Na poli u pískovny nedaleko obce Náklo na Olomoucku se zřítil malý vrtulník. Pilot, čtyřiačtyřicetiletý muž, na místě zemřel.

14. května 2012 – U Českých Budějovic u obce Šindlovy Dvory se zřítil dvoumístný vrtulník typu Safari, při nehodě zahynuli oba muži na palubě.

3. prosince 2013 – Malá helikoptéra havarovala na poli u Štěpánova na Olomoucku. V ultralehkém vrtulníku letěl pouze pilot, který pád nepřežil.

12. února 2015 – V havarovaném vrtulníku u Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku, který spadl nedaleko řeky Ohře, zemřel pilot stroje. Více lidí ve vrtulníku nebylo.