V Praze 4 vznikla nová koalice, starostou zůstal Štěpánek

Praha - V Praze 4 dnes vznikla nová koalice zastupitelů zvolených za ANO, ODS, hnutí Pro Prahu a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po loňských komunálních volbách vládly s Trojkoalicí TOP 09 a ČSSD. V čele městské části zůstává starosta Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice), původně ale chtěli bývalí koaliční partneři odvolat jeho. Trojkoalice podle TOP 09 a ČSSD paralyzovala radnici, starosta několik týdnů nesvolal jednání rady a Praze 4 tak údajně hrozilo, že přijde o dotace v desítkách milionů korun.

V radě zůstali tři zástupkyně Trojakoalice a Petr Štěpánek, ostatní radní za TOP 09 a ČSSD dnes zastupitelstvo odvolalo. Místo nich dnes zastupitelé zvolili zástupce starosty Lukáše Zíchu (ANO) a Zdeňka Kováříka (ODS), dalšími radními jsou Ondřej Růžička (ANO), Zdeněk Pokorný (ANO) a Jaroslav Míth (ODS). Podle nové opozice by ale měli být nově zvoleni i členové rady z Trojkoalice, protože je původně volili svými hlasy také zastupitelé z TOP 09 a ČSSD. Odvoláni byli také členové bezpečnostního, finačního a kontrolního výboru a zrušený byl výbor pro výchovu a vzdělávání.

Zastupitelstvo má 45 členů. Nově dvanáctičlenný je klub Trojkoalice, vstoupil do něj Ladislav Kunert z TOP 09. Dalších pět zastupitelů mají ODS a klub zastupitelů zvolených za ANO, dva jsou zastupitelé Pro Prahu. ANO má v Praze 4 ještě jeden zastupitelský klub - klub zastupitelů členů Hnutí ANO.

Trojkoalice ukončila spolupráci s TOP 09 a ČSSD minulý pátek, kdy na jednání zastupitelů Štěpánek bez upřesnění řekl, že byla porušena koaliční smlouva. V tajné volbě však nebyli odvoláni radní za TOP 09 a ČSSD. Pro odvolání hlasovalo 22 zastupitelů, potřeba ale bylo 23 hlasů. Jednání bylo nakonec ukončeno a odročeno. Zastupitelstvo je odvolalo až dnes.

Praha 4 má skoro miliardový rozpočet

Praha 4 bude letos hospodařit s více než miliardovým rozpočtem. Plánuje příjmy 724 milionů korun a výdaje 1,008 miliardy. Schodek 284 milionů korun městská část pokryje z úspor z předchozích let. Rozpočet dnes večer schválili zastupitelé městské části, uvedl ve zprávě pro novináře tiskový referent městské části David Polák. Zastupitelé se k rozpočtu dostali až v pozdních hodinách, na mimořádném sobotním zasedání také po změně koalice volili většinu členů rady.

"Investice v řádu desítek milionů korun půjdou především na výstavbu domova pro seniory Hudečkova, obnovu koupaliště Lhotka, rekonstrukci bytů v Táborské ulici a zateplení mateřských a základních škol," řekl starosta Petr Štěpánek.

(SZ/Trojkoalice)