Parní lokomobila si už spokojeně pobublává v zubrnickém skanzenu

Ústí nad Labem – Zubrnický skanzen se může pochlubit unikátním exponátem, po opravách už je plně funkční parní lokomotiva, která sloužila k pohonu mlátiček. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout na květnovém jarmarku, kde si také budou moci vychutnat klasický bublavý zvuk parního stroje. Lokomobilu vyrobila firma J. Krátký v Přerově už v roce 1916, příští rok tak oslaví kulaté výročí.

Ústecké muzeum získalo parní lokomobilu v polovině 80. let z okolí Lovosic na Litoměřicku. „Byla ve velmi zbědovaném stavu, chyběla řada zásadních součástí, které rozkradli zloději. Hrubé rekonstrukce se ujal tehdejší pracovník muzea Václav Vaněk, jenž zajistil výrobu některých dílů,“ popisuje vedoucí skanzenu František Ledvinka.  

Restaurování jednoho z nejatraktivnějších a nejhodnotnějších exponátů v Zubrnicích se před čtyřmi lety ujala První českomoravská restaurátorská dílna na stroje a přístroje. Národní památkový ústav, který zřizuje skanzen, zajistil peníze na první etapu oprav. „Z velkých závad bylo nutné opravit hlavně prasklý kotel a zajistit jeho nové trubkování,“ řekl vedoucí skanzenu.   

Na další drobnější práce sehnali v Zubrnicích peníze loni. „Byla úspěšná sezona, přišlo 22 tisíc lidí, což bylo meziročně o deset procent víc. Díky tomu jsme mohli investovat peníze do lokomobily, která představuje jediný funkční stroj tohoto typu v českých muzeích,“ řekl Ledvinka. Celkově oprava stála zhruba půl milionu korun.   

Nejmladší skanzen v zemi - Muzeum lidové architektury v Zubrnicích na Ústecku, představuje život na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Tvoří ho statek, starý vodní mlýn a vesnická škola. Muzeum má od církve pronajatý i kostel. Další objekty se opravují nebo se jejich oprava chystá.