Muž z Trutnova měl doma malý zbrojní sklad

Trutnov - Policejní zásahová jednotka minulý čtvrtek zadržela muže z Trutnova podezřelého z ilegálního držení čtyř funkčních zbraní, více než 3 kg výbušniny TNT a téměř 7000 nábojů. Případ svým rozsahem podle policie nemá v Královéhradeckém kraji obdoby. Muži, kterému je 58 roků, hrozí za nedovolené ozbrojování až osm let vězení. Soud ho poslal do vazby.

Zásahová jednotka muže zadržela ve čtvrtek 19. března vpodvečer v katastru Horního Maršova. „Bezprostředně po zadržení muž odmítal s policisty spolupracovat a vzpíral se nelegálně držené zbraně a střelivo vydat s odůvodněním, že se nebude mít čím bránit v čase války,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Při zadržení měl muž u sebe v brašně elektrický paralyzér, teleskopický obušek a slzotvorný prostředek. Nakonec se muž, který je nezaměstnaný, k držení zbraní přiznal.

Kriminalisté podle velitele trutnovské policie Pavla Škandery získali informace, že muž disponuje několika zbraněmi a na veřejnosti vyhrožuje, že je použije. K okolí se prý choval agresivně a impulzivně. Do roku 2001 byl držitelem zbrojního průkazu a legálně vlastnil pistoli. O zbrojní průkaz tehdy přišel, protože porušil zákon, když zbraň nosil bez průkazu. V minulosti se muž také dvakrát dopustil přestupku proti občanskému soužití.

Při domovních prohlídkách policie našla funkční předválečný československý samopal, který svým charakterem hromadně účinné zbraně patří mezi zakázané. Dále policie u obviněného nalezla německou opakovací kulovou pušku z druhé světové války, německou předválečnou pistoli a podomácku upravenou opakovací malorážku. Není vyloučeno, že malorážku upravil obviněný. Martin Němec, specialista na zbraně z trutnovské policie uvedl, že původně se jednalo o dlouhou zbraň: „Byla zkrácena jak hlaveň, tak i pažba, byla nahrazena sklopnou ramenní opěrkou, podobně jako u samopalu Škorpion. Byla doplněna optikou a tlumičem, který byl údajně taky vyroben podomácku,“ uvedl Martin Němec.

Všechny zbraně byly plně funkční a připravené k okamžité střelbě. „V samopalu byl napáskovaný zásobník, v malorážce a pistoli byl náboj v nábojové komoře,“ uvedl Škandera.

Vedle výbušniny policie v objektech zadrženého nalezla i rozbušky, elektrické palníky, bleskovice a zápalnice. Kriminalisté našli různé návody na úpravu zbraní, střeliva a výrobu tlumičů výstřelu. Muž držel i jeden samopal, který byl znehodnocený pro střelbu.

Jednání muže po zadržení bylo podle kriminalistů účelové. Část zbraní se snažil zatajit. „Při domovní prohlídce se obviněný opakovaně dožadoval vstupu do kuchyně včetně sejmutí policejních pout. V kuchyni byla později nalezena pistole,“ uvedla policie. V jednom ze svých osmi objektů měl muž v podkroví u střešního okna vybudovanou jakousi pozorovatelnu s dalekohledy, odkud pravděpodobně pozoroval okolí.

Kriminalisté budou zkoumat i zdravotní stav obviněného. Zatím o něm zjistili, že na vojně pracoval se zbraněmi. Předmětem vyšetřování bude motivace muže k držení zbraní, střeliva a výbušnin.

Video Nelegální zbrojní arzenál
video

Nelegální zbrojní arzenál

/*json*/{"map":{"lat":50.66084574149623,"lng":15.808753048828178,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.66295522090179,"lng":15.818939208984375,"type":"","description":"Horní Maršov"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/