Zchátralá památka by mohla sloužit dětským pacientům vojenské nemocncie

Olomouc – Armáda chce zachránit a využívat pro dětské pacienty více než čtyři sta let starý barokní reflektář v areálu Vojenské nemocnice Olomouc. Kdysi reprezentativní prostory bývalého premonstrátského kláštera desítky let chátrají. Vlastníkem je Olomoucký kraj, který tvrdí, že na rekonstrukci nemá peníze. Armáda teď žádá, aby na ni objekt za symbolickou cenu převedl.

Reflektář je součástí národní kulturní památky Klášterní Hradisko, v jehož areálu vojenská nemocnice sídlí. Využívala ho jako letní jídelnu pro své pacienty. Chátrání však postupuje a podepisují se na tom i vandalové a zloději. Památkáři si už cení jen obvodového pláště objektu. Armáda nyní přišla se záměrem, že objekt opraví a vybuduje tam oddělení pro dětské pacienty, kteří vyžadují dlouhodobé napojení na přístroje. „Dosud dětskou následnou péči neprovozujeme, ale chtěli bychom s tím začít,“ uvedl ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

Rekonstrukce si podle ministerstva obrany vyžádá asi 75 milionů korun. „Jsem přesvědčený, že je to potřebná investice a že jsme schopni ty peníze sehnat. Ještě letos by mohl být vypracovaný projekt,“ uvedl při dnešní návštěvě Olomouce ministr obrany Martin Stropnický, který počítá s návratem investice do patnácti let.

Olomoucké hejtmanství s tím nemá problém. „Vzhledem k tomu, že krajský úřad nemá pro tuto budovu využití, zájem vojenské nemocnice vítáme,“ potvrdila mluvčí úřadu Kamila Navrátilová.

Vojenská nemocnice sídlí v areálu Klášterního Hradiska více než dvě stě let a patří k nejoblíbenějším zdravotnickým zařízením v zemi. Za posledních dvacet let investovala do jeho rekonstrukce půl miliardy korun.

Video Armáda chce převzít od Olomouckého kraje barokní reflketář
video

Armáda chce převzít od Olomouckého kraje barokní reflketář