1945: Lidé vyhlíželi letáky, ale na Budějovice padaly spojenecké bomby

České Budějovice - Dvě jihočeská nádraží se přesně před 70 lety stala cílem spojeneckých náletů. Bomby zasáhly České Budějovice a České Velenice. V troskách domů a ve vlacích zahynulo až 1500 lidí. Na oběti vzpomínají pamětníci i historici. Pyrotechnici zase připomínají, že stále nalézají nevybuchlé pumy. Podívejte se na galerii:

První spojenecké bombardéry se objevily nad Českými Velenicemi 23. března krátce před polednem. Během necelých dvaceti minut potom celkem 138 letounů B-24 Liberator z 55. bombardovací perutě amerického letectva (letěly z jihoitalské základy) shodilo na město kolem 2600 pum různé hmotnosti od 50 do 500 kg.

Zahynulo kolem 150 obyvatel a přes 1100 vojáků, zajatců a uprchlíků v transportech. Byly zcela zničeny železniční dílny i vlastní seřazovací nádraží. Zasaženo bylo téměř 200 domů souměstí České Velenice - Gmünd. Nevybuchlé pumy pyrotechnici objevili ještě před pěti lety. Většinu odpálili v Boleticích, pouze dvě si ponechali. Jedna slouží coby učební pomůcka v policejní škole, další je v deštenském leteckém muzeu.

Zničena byla i úřadovna gestapa

Týž den se odehrál podobný obraz zkázy i v nedalekých Budějovicích. Při návratu z náletu na cíle v okolí saských Drážďan zamířilo několik létajících pevností B-17 k náhradnímu cíli, českobudějovickému nádraží. Přímý zásah dostaly výtopny, skladiště, nákladní rampy a dva mosty. Zahynulo kolem stovky osob, převážně železničářů.

Video Jihočeská nádraží cílem náletů
video

Jihočeská nádraží cílem náletů

Hlavní nálet na jihočeská města se odehrál následující den. Devadesát amerických strojů B-24 shodilo na město více než 3000 pum, které zasáhly krom nádraží i obytné domy, zejména v Havlíčkově kolonii, Pětidomí a Suchém Vrbném. Zničena byla také úřadovna gestapa. Nálet si vyžádal více než 200 obětí a obrovské materiální škody.

Ničivé výbuchy pamatuje tehdy čtrnáctiletý Zdeněk Knot. Nálet pozoroval zprvu ze střechy, neboť předpokládal, že Američané shazují jenom letáky. Zdraví a snad život mu zachránila babička, která ho strhla na zem a přikryla vlastním tělem. „Sklo, které se vysypalo z oken, nás minulo. Všechno bylo roztřískané,“ vzpomíná Zdeněk Knot.

V neděli 25. března pak zaútočilo na cíle v českých zemích více než 650 letounů. Při těchto náletech zahynuly stovky osob, většinou civilistů. Zničeny byly nejen průmyslové a dopravní objekty, ale i stovky obytných domů. Jenom v západočeském Chebu během náletu zemřelo asi 800 osob a zničeno bylo nádraží, pošta i mnohé ulice.