Podmínky i zproštění obžaloby. V Brně skončil proces s příznivci krajní pravice

Brno - V Brně ve středu skončil jeden z největších procesů s představiteli krajní pravice. Osmnáctka obžalovaných se zpovídala z účasti nebo organizování koncertů, které podle obžaloby propagovaly rasismus a nacismus. Okresní soud většinu z nich potrestal podmínkou, dva obžaloby úplně zprostil.

„Byl uložen jeden nepodmíněný trest, další tresty byly podmíněné a dva obžalovaní byli zproštěni podané obžaloby. Ten jediný nepodmíněný trest byl uložen proto, že obžalovaný měl ještě další trestnou činnost,“ potvrdil mluvčí Okresního soudu Brno-venkov Michal Hoskovec. Podle obžaloby se extremisté podíleli na organizování čtrnácti koncertů, na nichž pokřikovali hesla jako „Sieg heil!“ a opěvovali ideje třetí říše.

Proces s příznivci krajní pravice začal Okresní soud Brno-venkov řešit v únoru 2013. Verdikt padl až letos. „Obhájce jednoho z obžalovaných trval na tom, aby všechna cédéčka a hudba na nich byla v soudní síni přehrávána,“ vysvětlil Hoskovec.

Soud s tak velkým množstvím obžalovaných způsobil i logistický problém – v justičním areálu nebyla dost velká jednací místnost, soudilo se proto v budově Krajského soudu v Brně. Jen čtení obžaloby zabralo státnímu zástupci řádově hodiny.

Obhajoba u soudu argumentovala hlavně tím, že všechny koncerty bedlivě sledovala policie a přímo na místě důvod k zásahu nenašla. „Podle mého názoru pokud chcete propagovat nějaké hnutí, tak to musí být zjevné. Ne, že to bude někdo rok zkoumat a pak nazná, jestli možná bylo, nebo nebylo něco propagováno. Musí to být zkrátka vidět na první pohled,“ hájí tři své klienty advokát Robert Cholenský. I proto se část obhájců odvolala a případ tak bude projednávat ještě krajský soud.

Obžaloba padla za koncerty, které se v letech 2008 a 2009 uskutečnily na různých místech Česka. Obvykle se jich účastnilo kolem 300 extremistů. Jednu část stíhaných tvořili pořadatelé koncertů a hudebníci. Písně, které na koncertech zněly, obsahovaly nenávistné narážky. Státní zástupce Milan Richter obsahy všech písní před soudem podrobně popsal. Skladby Věrni zůstaneme a Hodný pán opěvovaly Adolfa Hitlera a jeho narozeniny. Písně Krátký proces, Chcípni nebo Rež a rúbaj na prach popisují, jak extremisté „zatočí“ s lidmi tmavé pleti. Vzpomínka zase opěvuje zesnulého zakladatele mezinárodní neonacistické organizace Blood&Honour Iana Stuarta Donaldsona.

Kromě pořadatelů a muzikantů byli mezi obžalovanými i lidé, kteří distribuovali CD s extremistickými písněmi a také oděvy a samolepky propagující nacismus a rasismus.

Procesu předcházela v roce 2009 policejní razie pod krycím názvem Power. Byla zaměřena na krajně pravicovou hudební scénu. Stalo se tak podle dostupných informací za situace, kdy začali neonacisté navazovat kontakty s Dělnickou stranou (DS). Později ji pro její radikální postoje zrušil Nejvyšší správní soud.