Bauhaus musí pustit do objektu jatek památkáře, potvrdilo ministerstvo

Ostrava – Do chátrajících historických městských jatek, která patří k nejohroženějším památkám v Ostravě, mohou opět vstoupit památkáři. Donedávna jim v tom bránil vlastník - firma Bauhaus. Argumentoval, že kulturní památkou není celý objekt, ale pouze chladírenská věž a obrátil se kvůli tomu na ministerstvo kultury. Ministr kultury nedávno rozhodl o takzvaném rozkladu, ve kterém definitivně potvrdil, že památkově chráněný je celý objekt.

„Nejsou žádné pochyby o tom, že celý objekt bývalých jatek v Ostravě je již déle než dvacet let řádně prohlášenou kulturní památkou,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Vedení města tak má potvrzené právo chodit na kontroly do celého objektu, nařídit opravy, případně udělovat pokuty. Po měsících, kdy majitel bránil komukoliv do objektu vstoupit, město plánuje šetření na začátek dubna.

Jaké jsou současné záměry Bauhausu, není jasné. Zástupci firmy nechtějí komunikovat. Situace je podobná jako v případě zchátralého bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia, kde ale nový majitel alespoň umožnil prohlídku a navázal s vedením města jednání.

Vznik a úpadek jatek

Budova jatek byla postavená podle návrhu stavitele Františka Jurečky roku 1881. V následujících letech byl objekt několikrát přestavovaný a dostavovaný. Třípatrová chladírenská věž přibyla na začátku 20. století. Ve třicátých letech minulého století to byl jeden z nejvýznamnějších podniků v okrese. Komplex jatečních budov z režného zdiva začal pomalu chátrat po roce 1965, kdy se provoz přesunul na okraj města do moderního masokombinátu v Ostravě-Martinově. Dnes z něho zůstalo jen torzo.

Bývalá jatkaDo patové situace se památka dostala roku 1994, kdy ji městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz i s okolními pozemky prodal za 15 milionů nadnárodní společnosti Bauhaus. Vlastníci slíbili, že kromě toho, že postaví hobby market, také opraví jatka. Firma slib nedodržela. A ukázalo se, že ve smlouvě chybí k opravě historických budov jakýkoliv závazek i sankce pro případ neplnění smlouvy. Majitel prováděl jen nejnutnější údržbu a kolem objektu postavil plot. Před pěti lety musela být jedna z historických budov kvůli havarijnímu stavu stržena. Roku 2013 Bauhaus hobby market zavřel a nabídl jatka i s prodejnou k odkupu. Město projevilo zájem, vzhledem k ceně 100 milionů ale k dohodě nakonec nedošlo.


Na neblahý stav jatek roky upozorňují památkáři a také občanská sdružení. „Smlouva s městem je jedna věc. Druhá je ta, že město má ze zákona nástroj - památkový zákon, který ho opravňuje chodit na kontroly a udělovat pokuty. Řekla bych, že v tom byly v minulých letech rezervy,“ uvedla předsedkyně okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová. Bauhaus totiž nikdy žádnou pokutu nedostal.

Primátor Macura: Klíč k jatkám drží Bauhaus

Nové vedení Ostravy si nemyslí, že by město v památkové péči něco zanedbalo. „Podle informací, které mám, si myslím, že orgán památkové péče konal, co měl,“ hájil přístup města primátor Ostravy Tomáš Macura. O možném využití jatek, která jsou v atraktivní lokalitě vedle Stodolní ulice, se hovoří řadu let. Například občanské sdružení PANT přišlo s nápadem, že by tam mohla vzniknout knihovna Jaromíra Šavrdy, která by byla obdobou Knihovny Václava Havla v Praze. „Můžeme uvažovat o nějaké galerii, kavárnách nebo wellness, klíč ke všemu ale má majitel objektu,“ zdůraznil Macura. Jatka budou jedním z témat zítřejší veřejné debaty s názvem Co dál s centrem Ostravy?

Podívejte se na reportáž. Na začátku jsou ukázky z filmového dokumentu o ostravských jatkách z roku 1927. V pozůstalosti svého otce ho našel slavný fotograf Viktor Kolář.

Video Bauhaus nesmí bránit památkářům v kontrole jatek
video

Bauhaus nesmí bránit památkářům v kontrole jatek

Bauhaus nesmí bránit památkářům v kontrole jatek

Rozhovor s památkářem Milošem Matějem