Babiš si prohlédl ropné laguny: Rafinerie Ostramo je katastrofa

Ostrava - Ministerstvo financí chce převzít likvidaci ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, kterou má dosud na starosti ministerstvo průmyslu a státní podnik Diamo. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) to uvedl při dnešní návštěvě Ostravy. Vůči dosavadnímu postupu při sanaci lagun má vážné výhrady. Podle Babiše existuje vážné podezření, že Diamo nepostupuje s péčí řádného hospodáře.

Podle Babiše smlouva na čištění lagun, která byla podepsána v roce 2004, nenaplnila svůj očekávaný účel a výsledky se nedostavily. „Přece jenom je to už 11 let a ty signály, které máme, že by to mělo stát víc o jednu dvě miliardy, pro nás nejsou přijatelné. Chceme hledat nějaké jiné řešení, které bude efektivní, levné a hlavně transparentní,“ řekl Babiš. Peníze, které se zatím v lagunách proinvestovaly, prý moc nenašel.

Dále uvedl, že stát ale vůbec neřeší samotnou bývalou rafinerii Ostramo, což je problém, kterým bude potřeba se rovněž zabývat: „To je katastrofa. Tam můžeme točit filmy z druhé světové války. A to nikdo neřeší. Není tam ani ekologická smlouva.“

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Jejich čištění provázejí neustálé problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Obyvatele v okolí obtěžují kaly zejména zápachem. Sanaci dosud provádělo pro podnik Diamo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo zhruba 2,6 miliardy korun. Po odtěžení 200 tisíc tun kalů se neočekávaně ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun.

Ředitel Diama: Sanace je složitá

Ředitel Diama Tomáš Rychtařík svůj podnik brání: „Za ty peníze se tady sedm let čistí vody, za ty peníze se vyvezlo 200 tisíc tun kalů, za ty peníze se postavily technologie a tak dále. Je subjektivní otázkou, jestli se utratilo hodně, nebo málo.“ Upozorňuje, že převedení zakázky může být komplikované, protože je třeba souhlas Čisté Ostravy.

Ředitel Diama dále uvedl, že původní garance zřejmě bude muset být navýšena přibližně o miliardu korun. „Tato sanace je složitá. Vláda řekla, že jsou tady nové skutečnosti, které tu situaci posunuly úplně jinak. A my se vyrovnáváme s novými skutečnostmi, které nejsou obsahem původní smlouvy,“ řekl Rychtařík. Podpis smlouvy na odstranění 90 tisíc tun kalů předpokládá v listopadu. Laguny by měly být vyčištěny do roku 2023.

Video Ministr Babiš o hornických důchodech a ropných lagunách
video

Ministr Babiš o hornických důchodech a ropných lagunách

Ministr Babiš o hornických důchodech a ropných lagunách

Babiš chce řešit laguny, podle Mládka je kompetentní Diamo

Rozhovor s primátorem Ostravy Tomášem Macurou

Tomáš Rychtařík: Diamo postupuje řádně

„Zastupuji zájmy občanů tohoto města a preferuji dvě klíčové věci. Ať se problém vyřeší rychle a definitivně. A jestli se problém vyřeší transparentnějším způsobem a za méně peněz, tak to bude příjemný bonus,“ říká primátor Tomáš Macura (nestraník za ANO).

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že stát byl „kavkou, kterou každý oškubal“. Resort životního prostředí podpoří podle Brabce jakoukoliv variantu, která urychlí sanaci. „Budeme se snažit přispět k tomu, aby to bylo za co nejlepší cenu a aby to garantovalo konečnou likvidaci,“ reagoval. Laguny stejně jako jiné staré ekologické zátěže považuje, tak jako Babiš, za „bolavý vřed České republiky“.

Beton nechceme

Podle Babiše jeho ministerstvo udělá maximum pro to, aby se zakázka vešla do původní ceny, a vypíše otevřené výběrové řízení: „My máme různé nabídky na různé technologie a musíme se s tím obeznámit, jestli jsou reálné, nebo jestli nejsou reálné.“

Při řešení sanace lagun chce Babiš spolupracovat s podnikem Diamo, ministerstvy průmyslu i životního prostředí. „My jsme našli s Diamem shodu. To otevřené výběrové řízení (na odstranění kalů), které oni vypsali, podporujeme,“ řekl Babiš. Výhrady měl vůči jednacímu řízení bez uveřejnění na sanaci vod ve výši 818 milionů korun. Bylo podle něj nejméně o 168 milionů předražené. Řízení bylo později zrušeno.

Ostravské laguny

Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Podle Babiše ministerstvo neuvažuje o tom, že by laguny zabetonovalo. O této možnosti před časem v médiích mluvil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. „Myslíme, že možností, jak to řešit, je víc, a já pevně věřím, že ve čtvrtek na schůzce s panem ministrem Mládkem se domluvíme, jak v tomhle regionu postupovat,“ řekl Babiš. „Přijali jsme novou koncepci, řešíme to ve vazbě na revitalizaci a dopravní infrastrukturu.“

Laguny a Čistá Ostrava

Sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan získalo zakázku za 2,6 miliardy v roce 2004. Zavázalo se zpracovat do roku 2010 asi 200 tisíc tun tekutých i pastovitých odpadů obsahujících mimo jiné karcinogenní těžké kovy a polychlorované bifenyly. Roku 2015 měla být hotová i kompletní rekultivace zamořeného území. Sdružení slibovalo, že laguny zavápní, vytěží a smícháním s uhelným prachem vyrobí přes 400 tisíc tun alternativního paliva pro elektrárny a cementárny, což bude mít i ekonomický efekt.

Zkušební těžba začala v roce 2008. Když se nedařilo udat palivo v místních elektrárnách, roku 2009 začala firma domlouvat odbyt paliva v Polsku, nejprve v elektrárnách, poté jako surovinu pro přípravu briket a pelet i pro běžné vytápění domů.

V roce 2011 musela Čistá Ostrava vývoz do Polska zastavit poté, co polské úřady označily palivo za nebezpečný odpad. Téhož roku skončilo 100 tisíc tun vytěžených kalů z Ostravy na skládce nedaleko Litvínova a přes protesty obyvatel a ekologických sdružení se začalo pálit v cementárně v Čížkovicích.

V roce 2012 přišla Čistá Ostrava s tím, že odpadu je v lagunách asi o třetinu více, než ukazoval průzkum. Sanace lagun, za kterou už stát zaplatil skoro tři miliardy, se v roce 2012 zastavila a od té doby stojí. Nejobávanější laguna R3 je stále netknutá. Zařízení na dekontaminaci zeminy je nefunkční a hrozí výbuchem.