Je ubytovna ve skutečnosti domovem pro seniory?

Jirkov - Podezřelou ubytovnu prověřují úředníci na Chomutovsku. Žijí tu staří a nemocní. Někteří pobírají dávky na péči a přitom zařízení nemá registrovány sociální služby. Ovšem majitelé naprosto odmítají, že by porušovali zákon.

Bez nás by byli na ulici – říká o klientech žena, která s manželem ubytovnu v Jirkově vlastní. Tvář ukázat nechce, ochotně ale provází budovou. Lidé tu prý zůstali po posledním nájemci. „Bez peněz, bez prášků, bez informací, tak jsme se o ně zkrátka starali, dali jsme jim najíst,“ uvedla majitelka ubytovny. „Naši klienti jsou vlastně naše rodina. Jsou tady ubytováni, mají tady trvalé bydliště. My jsme opravdu jako rodina, my s nimi hrajeme karty, šachy. Zkrátka žijeme dohromady. Je nás dohromady 10, to je běžná rodina,“ řekla majitelka ubytovny.

Podle internetových stránek jde ovšem o hotel. Ve skutečnosti ale turisty už neubytovávají. Přiznávají, že současní klienti jsou jistější příjem. „Já jsme šel do důchodu a máma mi umřela a tak jsem šel sem,“ popsal jeden z obyvatel.

Krajští úředníci dostali dvě upozornění na porušení zákona. „Chci upozornit na ubytovnu na Pyšné, bydlí tam starší lidi, co potřebují speciální péči, ale je to jen ubytovna,“ stálo v podnětu. 

Následná kontrola nedopadla nejlépe. „Tím, že se nejedná o sociální službu registrovanou, tudíž my tam nemáme jakékoli zákonné oprávnění vstoupit. Nicméně jsou tam klienti nebo osoby, které jsou příjemci příspěvku na péči. A obdrželi jsme podnět, že se zde právě poskytují sociální služby bez registrace. Z tohoto důvodu zde bylo provedeno sociální šetření,“ uvedla Petra Lafková, vedoucí oboru sociálních věcí Ústeckého kraje. Úředníci odboru sociálních věcí ale nemohli s jednotlivými obyvateli ubytovny hovořit.

Majitelé by úředníky ani nemuseli  pustit dovnitř. Ti podle zákona smějí jen tam, kde jsou registrované sociální služby, a to na ubytovně v Jirkově nejsou. 

Na otázku, jestli krajští úředníci dokážou zjistit, zda v ubytovně či prověřovaném zařízení někdo příspěvky pobírá, Petra Lafková uvedla: „Ano, ve spolupráci s úřadem práce, který s námi v této věci velmi úzce spolupracuje. Měli jsme informace ke 4 osobám, které jsou příjemcem příspěvku na péči.“

V Červeném Újezdu ještě loni fungovalo podobné zařízení

Areál v Červeném Újezdu je sice teď už prázdný, ale ještě před půl rokem tam žily desítky lidí a byla tam podobná situace jako v Jirkově. I tam se majitel hájil, že klienti nemají kam jít. Dostal ale pokutu za provozování sociálního zařízení bez registrace. Ústecký kraj nakonec všechny obyvatele odstěhoval.

„Je to nový trend jak dostat z lidí peníze a poskytnout jim minimální ubytování a minimální péči,“ uvedl Martin Klika (ČSSD), radní Ústeckého kraje. „Snažíme se chránit jednoznačně lidi, aby opravdu byli v takových zařízeních, která tomu odpovídají, mají standardy, splňují je,“ doplnil Martin Klika.

V celém Česku se nedostává míst v domovech důchodců. Třeba v krajském Ústí nad Labem je žádostí 3x víc než míst, která jsou k dispozici. Důchodci či jejich rodiny to často zkoušejí u více domovů najednou. Manželé z Jirkova ale možná našli cestu. Příspěvek na péči může dostat ten, kdo žije s nemohoucím v jedné domácnosti. A oni prý všichni mají na ubytovně trvalé bydliště. 

Video Podezřelá ubytovna v Jirkově
video

Podezřelá ubytovna v Jirkově


/*json*/{"map":{"lat":50.45456573366109,"lng":13.592806744140725,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.50185425213523,"lng":13.449668884277344,"type":"","description":"Jirkov"},"1":{"lat":50.4907978983663,"lng":13.844103813171387,"type":"","description":"Červený Újezd"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/