Kvůli sporu o vedení strážníků se hroutí koalice v České Lípě

Česká Lípa – Kvůli sporu o vedení městské policie se hroutí koalice v České Lípě. Tamní strážníci se minulý týden začali bouřit kvůli tomu, že se město rozhodlo stáhnout žalobu na dlouholetého kritika tamní městské policie Karla Šiktance. Ten strážníky kritizoval na sociálních sítích. Ve středu večer navíc zastupitelé zbavili pravomocí velet městské policii radní Pavlu Procházkovou z hnutí ANO. Ta měla celou vyhrocenou situaci uklidnit. Podle ostatních členů rady města ale za jejího vedení situace spíš eskalovala. Pro odvolání Pavly Procházkové (ANO) z pozice uvolněné radní, která byla pověřena řízením městské policie, hlasovalo 16 zastupitelů, mezi nimi i místostarostka za ANO Alena Šafránková, dva ze tří komunistů a dva Piráti. Řízením městské policie zastupitelé pověřili starostku Romanu Žateckou (ČSSD).

Jádrem sporu je kritika českolipských strážníků, že se jich město stažením žaloby na Karla Šiktance vlastně nezastalo. Šiktanc totiž na webu dlouhodobě kritizoval strážníky za údajné chyby a poukazoval na to, že se více než skutečné práci na ulicích nebo na sídlištích věnují jen rozdávání botiček.

Karel Šiktanc v České Lípě také několikrát organizoval takzvané dny bez pokut, kdy tam skupinky dobrovolníků varovaly řidiče před špatným parkováním v místech, která hlídá městský kamerový systém a kde by botičku mohli poměrně rychle dostat.

Karel Šiktanc, kritik českolipské městské policie
Zdroj: ČT24

Strážníci sami ovšem za Šiktancovými aktivitami viděli spíš jeho osobní dlouhodobý spor s jedním z jejich kolegů. A proto taky vydali otevřený dopis, který vedení města kritizoval. A právě kvůli tomu bylo na středu svoláno mimořádné jednání zastupitelstva.

Radní Pavla Procházková vedla městskou policii zhruba čtvrt roku

Radní Pavla Procházková (ANO) byla pověřena vedením městské policie loni v prosinci, kdy zastupitelstvo po 15 letech odvolalo z pozice ředitele Lubomíra Meryho. Měla tedy zhruba čtvrt roku času. Za tu dobu u městské policie k celé řadě dílčích změn došlo. Například se jí podařilo dostat více strážníků do ulic - ve srovnání s předchozím obdobím. To potvrzovali i obyvatelé sídlišť v České Lípě, se kterými redaktor ČT několikrát na toto téma mluvil.

Procházková u městské policie rovněž odstartovala takzvaný systém rajonizace, kdy má každá ulice nebo městská část v České Lípě svého konkrétního strážníka a lidé si na webu městské policie přímo najdou kontakt na toho konkrétního, na kterého se mohou obracet.

Pavla Procházková vedla strážníky asi čtvrt roku
Zdroj: ČT24

Procházková se ale dostala do sporu s dalšími členy rady města, kteří si mysleli, že se postavila za strážníky, tedy proti radě města. Starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD) jí ve středu vyčetla například to, že některá rozhodnutí dělala bez vědomí rady, některá naopak nerespektovala. Procházková naopak říkala, že ze strany vedení města dostala i jakýsi seznam lidí, kterých se měla u městské policie zbavit. Její odvolání se na středečním zastupitelstvu řešilo zhruba 2,5 hodiny a jednání bylo velice bouřlivé.

„Skutečně nic příjemného to není, každý den být pod tlakem a neustále sledován,“ konstatovala na jednání zastupitelů Pavla Procházková (ANO).

Antonín Doležal, předseda odborové organizace Městské policie Česká Lípa a současně zástupce velitele uvedl, že strážníci chtějí být loajální městu: „Chceme být loajální vedení, necítíme ale podporu vedení. Skutečně necítíme,“ řekl Antonín Doležal.

„Zaměstnanci města ventilují vnitřní problémy nikoliv těm, kdo je mohou a ze své funkce mají řešit, ale do médií, a útočí na jeho volené představitele,“ poznamenala Romana Žatecká (ČSSD), starostka České Lípy.

Karel Šiktanc, organizátor stínové městské policie v České Lípě k celé situaci ve čtvrtek uvedl: „Je to věc politiky a je to věc radnice, i když jsem úplně opravdu komicky a směšně označován za nějakého hlavního aktéra,“ řekl Karel Šiktanc.

Hnutí ANO nechce pokračovat v dosavadní koalici

Po odvolání Procházkové oznámilo hnutí ANO, za které byla Procházková zvolena, že ve stávající koalici už nechce pokračovat.

Koalice ve stávajícím složení, tedy ODS, ČSSD, hnutí ANO a sdružení Uděláme pořádek v České Lípě, asi dál pokračovat nebude. „Je to jednání z pozice síly. Vystupujeme z koalice, jsme připraveni jednat o nové,“ řekl zastupitel Zdeněk Ježák (ANO). Hnutí zvažuje, že se obrátí na soud a bude žádat zrušení středečního usnesení zastupitelstva. Někteří zastupitelé si myslí, že zastupitelstvo bylo svoláno v rozporu se zákonem.

Starostka České Lípy Romana Žatecká
Zdroj: ČT24

Stávající koalice měla v 25členném zastupitelstvu České Lípy převahu o 3 hlasy. Konkrétně hnutí ANO má v České Lípě 4 zastupitele, ovšem jedna z nich, a to místostarostka Alena Šafránková, ve středu nehlasovala společně s ostatními a v podstatě podpořila zbylé vedení města při odvolávání Pavly Procházkové. V souvislosti s tím se hlasovalo celkem o 4 bodech a všechny prošly s pohodlnou většinou. Hlasovali pro ně totiž i někteří opoziční zastupitelé, například z KSČM.

Koalici loni po volbách vytvořila vítězná ČSSD s ANO, sdružením Uděláme pořádek v České Lípě a ODS. Dohromady měla koalice 15 mandátů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, bez ANO má jen 11 hlasů, s Šafránkovou by měla 12. „Ohlášení je jedna věc a naplnění toho, jak je rozpad koalice stanoven, je věc druhá,“ řekla po jednání zastupitelstva Žatecká. 

„Koaliční smlouvu lze vypovědět pouze postupem, který je v koaliční smlouvě podepsán. Takže já jsem sice vyslechla nějaký návrh, nicméně není postupováno podle koaliční smlouvy. Očekávám, že budeme o dalším vývoji jednat,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Strážníky povede starostka Romana Žatecká

Vedení městské policie se ode dneška ujímá starostka Romana Žatecká (ČSSD), kterou strážníci minulý týden vyzývali k rezignaci. Šéf jejich odborů Antonín Doležal ale už ve středu na zastupitelstvu řekl, že i oni si uvědomují, že situace v České Lípě už dospěla do doslova absurdního stadia a je teď nutné spory nějakým způsobem urovnat a uklidnit.

Antonín Doležal se už se starostkou Žateckou jednou sešel a další schůzka by se měla uskutečnit zřejmě už ve čtvrtek. A starostka, která teď strážníkům velí, by zase chtěla v dohledné době vyhlásit výběrové řízení, ze kterého by vzešel jejich nový velitel.

Antonín Doležal po jednání zastupitelů uvedl, že je nutné najít společnou řeč: „Neříkám, že mě to těší, ta situace, která nastala, protože paní Procházková skutečně naši důvěru měla, a paní starostka naši důvěru musí více méně získat,“ řekl Antonín Doležal. Dodal, že kroky radnice strážníci nevnímali jako dobré. „Máme na to rozdílné názory.  Ale samozřejmě názory obou stran se můžou postupně změnit. Zatím skutečně ty názory naše jsou rozdílné,“ řekl Antonín Doležal.

Od českolipské městské policie v poslední době odešlo několik strážníků. Antonín Doležal vysvětlil, že sice dva strážníci odešli, ale dva noví zase nově nastoupili. „V současné době máme stav vyrovnaný. Nemáme ho vyrovnaný oproti loňskému roku, kdy nám někteří strážníci končili. Otázka je, na kolika vůbec strážnících se domluvíme - kolik strážníků vůbec bude potřeba v České Lípě?,“ řekl Antonín Doležal. Půjde podle něj hlavně o nastavení systému služeb. „Pokud budeme pokrývat úkoly v denní době v tom počtu, ve kterém pokrýváme, tak samozřejmě nemáme počty na noc. Takže pokud Česká Lípa bude chtít zvýšit počty na noční službu a zároveň zanechat ty služby denní, tak skutečně je lidí málo,“ vysvětlil Antonín Doležal.

Stránka, kde Karel Šiktanc strážníky kritizoval
Zdroj: ČT24

Na otázku, jestli strážníci budou schopni se přenést přes stažení žaloby na Karla Šiktance, Antonín Doležal odpověděl: „Pan Šiktanc je skutečně osoba úplně z jiného světa, kterou já nedokážu pochopit. Já osobně s ním žádný spor nemám, byl to spor, který vznikl tady u nějakého strážníka. To, že jeden člověk skutečně dokáže toto udělat se skoro celou společností jednoho města, je neskutečné. Obdivuju ho, že skutečně tu sílu na to má, a dokázal to,“ řekl Antonín Doležal.

Video Rozpad koalice v České Lípě?
video

Rozpad koalice v České Lípě?