Na Šumpersku zahynul lyžař, bez přilby narazil do stromu

V lyžařském středisku v Koutech na Šumpersku dnes zahynul asi šedesátiletý lyžař. Podle horské služby vylétl v plné rychlosti ze sjezdovky do lesa a narazil do stromu. Záchranáři se ho na místě snažili resuscitovat, ale bezúspěšně. Muž neměl na hlavě ochrannou přilbu.

Neštěstí se stalo dnes po poledni. Muž na horách lyžoval s přítelkyní, která byla svědkem nehody a okamžitě přivolala horskou službu. „Byl bez známek života. Ihned jsme zahájili resuscitaci a požádali o spolupráci i leteckou záchrannou službu z Olomouce,“ uvedl zasahující člen jesenické horské služby Vítězslav Kaller.

Záchranáři muže resuscitovali i během transportu k místu přistání vrtulníku. Lékař, který si zde zraněného převzal, ale vzápětí konstatoval smrt. Podle jeho slov byla zranění neslučitelná se životem a muž pravděpodobně zemřel ihned po nárazu. Podle horských záchranářů neměl ochrannou přilbu a na sjezdovce se pohyboval jen v čepici. „Je samozřejmě otázka, zda by mu přilba pomohla, ale tak se ptát nesmíme. Používání ochranné přilby považujeme za absolutní nutnost, stejně jako přizpůsobení rychlosti stavu a povrchu sjezdové trati,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Horští záchranáři upozorňují, že v Jeseníkách leží nyní na sjezdovkách technický sníh, který je po ránu zledovatělý, během dne pak trochu povolí. „Vlivem toho lyžaři jezdí mnohem vyšší rychlostí než na normálním sněhu,“ upozornil Kaller.

Podle dispečera jesenické horské služby Jaroslava Tejnského jde o první tragický případ během této zimní sezony v Jeseníkách. Mezi poslední tragické nehody patřil případ z prosince 2012, kdy zemřel v lyžařském areálu Miroslav – Lipová lázně dvaapadesátiletý muž, který narazil během lyžování do sloupu a způsobil si vnitřní zranění hrudníku a břicha. Záchranáři jej na místě přes hodinu oživovali, ale rovněž marně.