Nový karlovarský hejtman: Široká koalice je pevná

Karlovy Vary – Hejtmanem Karlovarského kraje se stal sociální demokrat Martin Havel. Vystřídal tak svého stranického kolegu Josefa Novotného, kterému dělal prvního náměstka. Havel nyní povede novou, širokou koalici bez KSČM. Právě komunisté před dvěma lety v kraji volby vyhráli a donedávna ho se sociálními demokraty vedli. Po vnitřních sporech se ale koalice rozpadla. Z tajné volby vzešlo i dalších osm členů rady – ČSSD v ní drží čtyři křesla, zbytek si rozdělí nový koaliční partneři. Podle čerstvě zvoleného hejtmana se může nová koalice opřít o pevné spojenectví. Někteří zastupitelé ale už teď mají výhrady.
Video Nový hejtman považuje koalici za pevné spojenectví
video

Nový hejtman považuje koalici za pevné spojenectví

Nový hejtman považuje koalici za pevné spojenectví

Události: S novým hejtmanem zažehnána krize v Karlovarském kraji

„Domnívám se, že spojenectví naší koalice je pevné, protože všechny strany musí dělat řadu ústupků, aby bylo životaschopné. Půjde to, když se bude chtít, a já myslím, že se chce“ uvedl čerstvě zvolený hejtman pro ČT. Než ale hejtmanský post přijal, dlouho váhal: „Když jsme se nedohodli s bývalým koaličním partnerem, tedy s komunisty, odešel jsem do svého občanského zaměstnání, a proto už jsem se do politiky nechtěl vracet,“ vysvětlil.

„Teď si musíme říct s novou radou priority,“ konstatoval Havel. Zásadní programové problémy podle něho uvnitř koalice nejsou. Všechny zúčastněné strany se prý hlavně budou snažit dokončit už rozjeté projekty. „Mezi naše nejdůležitější úkoly jednoznačně patří dokončení investičních akcí a čerpání z evropských fondů v novém plánovacím období. Finance by měly jít hlavně do zdravotnictví (např. rekonstrukce karlovarské nemocnice), dopravy (opravy silnic), školství a sociálních aktivit,“ upřesnil s tím, že nové programové prohlášení představí zastupitelé na příštím jednání šestnáctého dubna.

„Havlovo zvolení se dalo čekat. Byl to jediný kandidát, kterého navrhla ČSSD, a ostatní strany plánované koalice s tím neměly problém. Ze sedmatřiceti platných hlasů v tajné volbě jich získal od zastupitelů dvaatřicet,“ uvedl z Karlovarského kraje redaktor ČT Marek Štětina. Tři zastupitelé byli proti, dva se zdrželi. Pro Havla tak musel hlasovat minimálně jeden čen KSČM. Právě komunistům sociální demokracie v únoru vypověděla koaliční smlouvu. KSČM, která v roce 2012 vyhrála v Karlovarském kraji krajské volby, jde nyní jako jediná do opozice. Zbylé strany a hnutí v zastupitelstvu se dohodly na vzniku tzv. široké koalice.

Čerstvě zvolený karlovarský hejtman Martin Havel
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Koalice nyní v 45členném zastupitelstvu disponuje 26 hlasy. ČSSD zaujme třináct křesel, pět mají ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA zaujme čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři. Opoziční KSČM disponuje čtrnácti hlasy.

Nejistý je zatím podpis pod koaliční dohodu bývalého hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), který se z dnešního jednání zastupitelstva omluvil.


Končí období nestability?

„V tuto chvíli to zatím vypadá, že napjaté období ve vedení Karlovarského kraje končí,“ říká Štětina, který ovšem podotýká, že definitivní to ještě není, protože zástupci TOP 09 s podporou Starostů mluví o tom, že je tzv. široká koalice poškodí a ČSSD na ní naopak vydělá. „Mluví se o velkém kompromisu – většina zastupitelů říká, že široká koalice vznikla hlavně proto, aby se kraj nedostal do situace, kdy by musel v podstatě rok a půl před řádnými volbami vyhlašovat volby mimořádné,“ dodává Štětina.

Například zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) dnes řekl, že pro radní Jakuba Pánika a Jiřího Červenku (oba ČSSD) by nehlasoval. Pánik byl přitom problematickým i v předchozím jednání ČSSD s bývalým koaličním partnerem KSČM. Když na nátlak svých spolustraníků rezignoval bývalý hejtman Josef Novotný (ČSSD), byl Pánik kandidátem na hejtmana. KSČM jej ale odmítla a šestiletá koalice skončila. „V osobě Pánika se spojuje jednak moc hospodářská, protože je místopředsedou krajské hospodářské komory, ale zároveň bude prvním náměstkem a ještě bude mít na starosti zdravotnictví a dopravu. V podstatě bude mít větší moc než hejtman,“ míní Horník. Jakub Pánik ale reagoval tím, že Horník ho hodnotí z pohledu patnáctiletého opozičního politika. „Já jsem sem přišel rok a půl makat,“ konstatoval.

Video Skončí neshody ve vedení Karlovarského kraje?
video

Skončí neshody ve vedení Karlovarského kraje?

Vizitka Martina Havla (ČSSD)

Havel se narodil v Karlových Varech (1966). Vystudoval práva a ekonomii. V zastupitelstvu Karlovarského kraje působil od roku 2008. Minulý rok se stal členem zastupitelstva města Karlovy Vary. Zároveň je členem statutárních orgánů několika společností (například dozorčích rad Karlovarská krajská nemocnice, a. s., Letiště Karlovy Vary, s. r. o., a Nadace FILM-FESTIVAL KARLOVY VARY).

Praxe: zastával různé funkce u celní správy, naposledy jako ředitel celního úřadu v Karlových Varech (do 2002), tajemník karlovarského magistrátu (2002–04), ředitel pobočky Československé obchodní banky v Karlových Varech (2004–08), první náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2008–12) a náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2012–15).

Působení v politice: V politice se pohybuje jedenáct let. Byl člen ČSSD, člen ÚVV ČSSD, místopředseda ČSSD v Karlovarském kraji.


Dosavadní koalice

Dosavadní koalice KSČM a ČSSD, které mají v zastupitelstvu obdobnou sílu, se rozpadla bezprostředně poté, co dlouholetý hejtman Novotný rezignoval. Ten zdůvodnil svůj krok požadavkem vedení ČSSD, aby si vybral mezi hejtmanským a poslaneckým křeslem a rozhodl se ponechat si funkci ve sněmovně. Sociální demokraté trvali na tom, že v souladu s koaliční smlouvou má hejtmanská funkce zůstat jim, KSČM však odmítla jejich kandidáty. V polovině února poté členové rady z ČSSD rezignovali, samotní komunisté potom v radě zůstali, ale bez hejtmana i bez podpory v zastupitelstvu. Sociální demokracie se zatím dohodla se zbylými stranami na vzniku koalice nové.

Kromě Havla zasednou v krajské radě další tři sociální demokraté. Jakub Pánik, Edmund Janisch a Miloslav Čermák. Za ODS pak Petr Šindelář a Jiří Červenka. Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí v ní zastoupí Josef Hora a Dalibor Blažek a za TOP 09 s podporou STAN zasedne Petr Zahradníček. Alternativa sice radního mít nebude, radu ale na rozdíl od KSČM podpoří.

Kromě hejtmana bude mít kraj pět náměstků, z toho dva uvolněné (Čermáka a Pánika). Uvolněným členem rady bude i Janisch. Neuvolněného náměstka získala každá ze čtyř koaličních stran.


Koalice v krajských zastupitelstvech
Zdroj: ČT24