Přerov chce vzkřísit náměstí Svobody

Přerov - Zanedbané náměstí Svobody v centru Přerova má šanci na obnovu. Místní radní chtějí získat 25milionovou dotaci z grantové výzvy, kterou vyhlásila Nadace proměny. Zdejší park je už desítky let neudržovaný a stává se terčem vandalů, radnice by ho ráda proměnila v reprezentativní část města.
Video Reportáž: Přerov chce oživit padlou slávu náměstí Svobody
video

Reportáž: Přerov chce oživit padlou slávu náměstí Svobody

„Ze svého rozpočtu na úpravu náměstí momentálně peníze nemáme, takže by se nám finanční injekce určitě hodila,“ uvádí tisková mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Žádost o dotaci musí poslat do konce října, už příští týden potom chtějí o budoucím vzhledu parku debatovat s veřejností.

„Velmi silnou stránkou toho parku je jeho poloha. Nachází se v centru města, je obklopen vysokými domy a na tom všem se dá stavět. Uděláme maximum pro to, abychom tento grant získali,“ dodává architekt a člen městské rady Jan Horký. O vítězi nakonec rozhodne správní rada Nadace Proměny v říjnu letošního roku.

Chloubou města byl park na náměstí Svobody ještě za první republiky, v současnosti v něm ale korzují leda městští strážníci; v oblasti náměstí a přilehlých ulic hlídkují 24 hodin denně, plocha navíc těsně sousedí s vyloučenou lokalitou.