Zkrachovalá zoo - Hrozí utrácení zvířat a prodej jejich kožešin?

Tábor - Zkrachovalá táborská zoo už nabízí zvířata a jejich prodej spěchá. Všichni zaměstnanci totiž na žádost věřitelů dostali výpověď a hrozí, že se brzo o zvířata nebude mít kdo starat. Jeden z věřitelů dokonce navrhuje neprodaná zvířata utratit.

Medvěd za 45 000 korun, lev za 30 000, puma americká za 80 000 korun. Na prodej je 210 zvířat v celkové hodnotě kolem 2 milionů korun. „Může je koupit buď fyzická, nebo právnická osoba, která splňuje všechny veterinární podmínky určené pro chov toho kterého zvířete. A samozřejmě musí mít schválený i prostor, ve kterém to zvíře bude chováno,“ uvedl Libor Hrubý, ředitel Zoo Tábor-Větrovy.

Zahrada je už tři týdny zavřená, o zvířata je ale podle veterinární správy zatím postaráno dobře. Jenže všem zaměstnancům 1. března začíná dvouměsíční výpovědní lhůta. A pokud se o zvířata nebude mít kdo starat, navrhuje jeden z věřitelů je utratit.

„… prostě pokud se zvířata nepodaří prodat, budou humánně utracena; následně by bylo možné rozprodat alespoň kožešiny; osobně beru tento postup za krajní, ale dovedu si bohužel představit situaci, kdy nebude jiná varianta možná…,“ uvedl podle údajů dostupných v Insolvenčních rejstříku Štěpán Jahoda z advokátní kanceláře Velíšek & Podpěra v mailu, který měl 16. 2. 2015 odeslat insolvenční správkyni Evě Procházkové.

Štěpán Jahoda ovšem ve vyjádření pro ČTK řekl, že jde o nepřesnou interpretaci a že tím primárně k utrácení zvířat nevyzýval. „Ale víc se k tomu nemůžu vyjádřit, protože jsem vázán mlčenlivostí ke klientovi,“ řekl Štěpán Jahoda.

Celý průběh insolvenčního řízení v případě táborské zoo je dokumentován v Insolvenčním rejstříku zde.

Utratit zdravá zvířata zákon zakazuje, byl by to trestný čin. Jana Houšková z Ligy na ochranu zvířat použila pro úvahy o možném utracení zvířat výraz hyenismus. „Je třeba počkat, umístit ta zvířata ze dne na den nejde,“ řekla Jana Houšková z Ligy na ochranu zvířat.

Stav zvířat v táborské zoo pravidelně prověřuje Státní veterinární správa a zatím neshledala, že by docházelo k jejich týrání hladem nebo jiným způsobem. „Pakliže nedošlo k týrání zvířat, tak do toho vstupujeme tím způsobem, že dáváme podnět k náhradní péči, a jinak jsme ve styku s Unií zoologických zahrad a o ta zvířata by bylo určitě postaráno,“ řekl František Kouba, ředitel Státní veterinární správy České Budějovice.

Vyjádření insolvenční správkyně se České televize dnes získat nepodařilo. Kvůli dalšímu postupu se chystá schůze věřitelů.

Táborská zoo měla problémy několik let

Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata stále vlastní a stará se o ně. Ředitel zoo Libor Hrubý už před časem uvedl, že za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení.

Přehled problémů Zoo Tábor-Větrovy v minulosti

  • Prosinec 2014 -  Zoo žádala od radnice půjčku na provoz – necelých 5 milionů na rok 2015. Nebyla schopna své náklady financovat. 
  • Leden 2013 – Provozovatel zoo začal sbírat podpisy pro vyhlášení referenda, které by rozhodlo o budoucnosti zahrady. Zoo vedla několik let bitvu s úřady - stála totiž na pozemcích určených výhradně pro chov hospodářských zvířat. Problém byl v tom, že ne všichni považují za hospodářské zvíře třeba lva nebo tygra. Provozovatel potřeboval změnit územní plán, zastupitelé to ale odmítli.
  • Říjen 2012 – Obyvatelé táborské části Větrovy si stěžovali na výrazný nárůst počtu aut, kterými přijížděli návštěvníci zoo.
  • Září 2011 - Některé stavby v areálu táborské zoo neměly stavební povolení, hrozilo i případné bourání černých staveb.

Video Co bude se zvířaty z táborské zoo?
video

Co bude se zvířaty z táborské zoo?