Ostravští radní potvrdili zamítnutí dotace 15 milionů pro Baník

Ostrava - Fotbalový klub Baník Ostrava zřejmě nedostane od města Ostravy patnáctimilionovou dotaci, o kterou požádal. Zamítnutí žádosti navrhla komise pro udělování sportovních dotaci a radní teď návrh potvrdili. Klub nesplnil podmínku, že nesmí mít vůči městu dluh. Dlužil však přes 800 tisíc na nájemném za stadion Bazaly, který před necelými dvěma roky vedení Ostravy od klubu koupilo za 115 milionů a zachránilo ho tak před hrozícím vyloučením z fotbalové asociace.

Baník Ostrava prožívá těžké týdny. Nejprve ho opustily největší hráčské opory, poté vyhlásili fanoušci bojkot domácím zápasů, pak přišla prohra v prvním jarním kole v Teplicích. A teď je vážně ohrožena dotace z města, která je pro klub zásadní.

„V době, kdy Baník podával žádost, dlužil na nájemném, a to až do dnešních dnů. Proto rada rozhodla o neposkytnutí dotace. Podmínky máme striktně nastavené a musí platit pro každého,“ vysvětlil náměstek primátora Ostravy Lumír Palyza z ČSSD.

Fanoušci Baníku Ostrava vyhlašují bojkot
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Vedení Baníku nejprve zveřejnilo na svých webových stránkách prohlášení, že město Ostrava dluží klubu dva miliony za investice do nových bezpečnostních prvků na Bazalech, které musel zajistit po loňském zápasu se Spartou kvůli výtržnostem fanoušků. „Po tomto zápase jsme dostali příkazy Fotbalové asociace, investovali jsme miliony a věřili, že se s naším partnerem dohodneme na úhradě,“ řekl mluvčí klubu Jaroslav Baďura.

Jaroslav Baďura, muvčí FCB: „Uznali jsme svou chybu, zaplatili jsme nájemné i s úroky. Nic tedy nebrání tomu, abychom byli postaveni na úroveň ostatních špičkových klubů ve městě.“


Primátor Ostravy Tomáš Macura z hnutí ANO ale nedávno prohlásil, že k žádné dohodě v tomto směru nedošlo. Teď se klub omluvil. „Uznali jsme svou chybu, zaplatili jsme nájemné i s úroky. Nic tedy nebrání tomu, abychom byli postaveni na úroveň ostatních špičkových klubů ve městě,“ řekl Baďura. Náměstek Palyza dnes připustil, že otázka zhodnocení investic klubu se v souladu se smlouvou vyřeší.

Zamítavé rozhodnutí o dotaci mohou za týden zvrátit zastupitelé, kteří o tom budou jednat. Město financuje rozpočet Baníku Ostrava skoro z poloviny. Například loni mu kromě dotace poslal ještě 20 milionů z výtěžku loterií a dalších 5 milionů z městských společností.

Video Radní neschválili dotaci pro Baník
video

Radní neschválili dotaci pro Baník