Přeštice jako jediní na Plzeňsku zveřejňují smlouvy na internetu

V Přešticích v okrese Plzeň-jih začali zveřejňovat na internetu smlouvy mezi městem a soukromými firmami. Chtějí, aby byly veřejné zakázky maximálně transparentní. Jsou zatím jedinou radnicí v kraji, která se pro to rozhodla.

Internetové stránky městského úřadu Přeštice - stačí kliknout na úřední desku a najít si přehled smluv nebo objednávek. Jsou tu všechny, jejichž cena převyšuje 20 000 korun bez DPH a které město uzavřelo od začátku letošního roku. Jak popsal starosta, na internetu je zobrazeno číslo objednávky, IČO partnera, označení firmy, její adresa, text objednávky a částka. „Cílem je - na tom pracujeme - aby byla otevřena další sekce, kde si občan může rozkliknout přímo celé znění té smlouvy nebo objednávky,“ řekl Karel Naxera (TOP 09), starosta Přeštic.

Lidé se tak kdykoli dozví, do čeho radnice investuje a které firmy pro město pracují. Konkrétně jsou teď na přeštických webových stránkách k dohledání smlouvy na rekonstrukci ulice Komenského, což je rozsáhlá oprava komunikace a všech sítí v hodnotě téměř osm milionů korun, a kupní smlouva na městský pozemek, kde vzniká závod na výrobu autodílů.

Další obce z Plzeňského kraje většinou smlouvy na internetu nezveřejňují

ČT zjišťovala, jestli smlouvy zveřejňují na internetu i další radnice na Plzeňsku. Reakce starostů byly ale většinou negativní. Například na úřadě v Chlumčanech zveřejňovat zakázky na internetu nechtějí. Mají málo zaměstnanců - jen sedm - a nemohou tomu věnovat čas: „U nás, kdy děláme investice v milionech a je nás tady pár, by nás to zdržovalo od důležitějších činností a prací,“ konstatoval Jiří Kučera (nestr.), starosta Chlumčan. Zároveň doplnil, že by si takto přístupné smlouvy stejně kontrolovalo jen málo lidí. „A ti, co by to chtěli kontrolovat, chodí na veřejná zastupitelstva, kde je toto projednáváno,“ řekl Jiří Kučera (nestr.), starosta Chlumčan.

Starosta Dobřan Martin Sobotka zase tvrdí, že zveřejňovat všechny smlouvy na internetu by pro radnici bylo příliš nákladné. „U smlouvy na dvacet tisíc se nám nevyplatí administrovat zakázku, protože to vyjde skoro stejně, jako je cena té zakázky. Prostě čas těch lidí něco stojí. My potřebujeme dohlédnout na to, aby tam, kde by mohly utíkat velké peníze, to bylo v pořádku. Je nesmysl utratit 10 000 za to, abychom na nějaké zakázce ušetřili 500 korun,“ řekl Martin Sobotka (Nezávislí), starosta Dobřan. Ty největší městské tendry lidé na internetovém serveru Dobřan navíc už stejně najdou. Návštěvnost mají prý ale nulovou.

„My jsme malý úřad, máme úředníky poměrně hodně vytížené a zavádět nějakou pracovní povinnost s malým efektem je vlastně zbytečné. Máme ověřeno, že spousta věcí, které na internetu visí, mají nulovou návštěvnost a jsou přitom řádově důležitější,“ řek starosta Dobřan Martin Sobotka. Připomněl, že radnici bylo například vytýkáno, že na webu nemá územní plán - přestože tam ale ve skutečnosti byl. „Prostě lidé by rádi, aby tam ty informace byly, ale nedívají se na ně. Nedívají se ani na ty mnohem důležitější. Když jsme v zastupitelstvu chtěli probrat zakázku za desítky milionů, tak to pro všechny bylo tak nezajímavé a složité, že jsme se o tom ani pořádně nepobavili,“ řekl starosta Dobřan.

Liberecký kraj byl oceněn za transparentnost

Jako jedna z prvních institucí v Česku začal zveřejňovat smlouvy Liberecký kraj. Dostal už za to i cenu pro nejtransparentnější úřad. A pracovníky prý nová agenda příliš nezatěžuje.

Zanesení jedné smlouvy do systému trvá v průměru pět minut. Pak už může utrácení krajských peněz zkontrolovat na internetu každý. Ročně hejtmanství zveřejní čtyři tisíce kontraktů.

„Abych pravdu řekla, nám se do toho ze začátku taky moc nechtělo, protože jsme si říkali – tolik smluv, tolik objednávek – bude to hodně práce. Ale je to přibližně asi 20 kousků na den,“ řekla Marie Filipová, vedoucí odboru kanceláře ředitele z Krajského úřadu Libereckého kraje.

Úřady, které zveřejňují veškeré smlouvy, dávají podle odborníků najevo, že nemají co skrývat. Důvěra lidí ve veřejnou správu tak prý může jedině získat. „Veřejnost potom může věřit, že její peníze jsou investovány rozumně,“ konstatoval Oldřich Kužílek z obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost.