Sliby neplatí, místo zkrácení se oprava třídy Míru protáhne

Pardubice – Rekonstruovanou třídu Míru pardubická radnice zatím nepřevzala. Chce, aby stavbaři nejprve odstranili závady, které se v čerstvě renovované ulici v nejživější části centra vyskytly. Práce na třídě Míru začaly loni v březnu, naplánované byly na rok – do konce února. Nakonec se zhruba o dva týdny protáhnou. Bývalé vedení města přitom naopak slibovalo, že bude usilovat o jejich zkrácení, protože si na prostředí odhánějící zákazníky stěžovali místní obchodníci.

Rekonstrukce třídy Míru měla končit, nakonec se protáhne o další dva týdny. Město zatím stavbu nepřevzalo, chce, aby dodavatel nejprve odstranil reklamované chyby. „K závadám bránícím užívání hlavní tepny města patří špatný sklon chodníku u lékárny, špatně osazené obrubníky v napojení na Sukovu třídu, v pořádku nejsou odvodňovací žlaby, nesrovnalosti se našly také v dokladech ke stavbě,“ uvedla Alexandra Tušlová z tiskového odboru pardubického magistrátu. Na odstranění drobnějších závad bude mít stavební firma ještě čas do 16. března.

Dobu rekonstrukce přitom město původně slibovalo zkrátit. Stěžovali si na ni obchodníci, neboť se jindy rušný bulvár proměnil ve velké, prašné staveniště a přestali chodit zákazníci. V létě uvedl tehdejší náměstek primátorky Jindřich Tauber, že by práce mohly skončit do Vánoc. Na podzim se však objevila první známka, že se tak nestane, když popraskala čerstvě položená dlažba. Mluvčí stavební firmy Syner Ondřej Paclt prohlásil, že jde o důsledek chyby v projektu, části ulice ale bylo nutné předláždit.

Město nechává opravovat třídu Míru za evropské dotace, výsledná cena by měla být 120 milionů korun. Po skončení prací by měla ulice sloužit především pěším. Od dubna se na ni vrátí i trolejbusy, jejich provoz však bude méně hustý než před rekonstrukcí.