Mimořádný zápis v českobudějovické MŠ netrval ani hodinu

České Budějovice – Jedna z mateřských škol v jihočeském krajském městě uspořádala mimořádný zápis; ještě v tomto roce totiž otevře novou třídu. Možnosti zapsat své ratolesti bez front a čekání využily desítky rodičů. Už půl hodiny po začátku zápisu vědělo vedení MŠ, že novou třídu bez problémů zaplní.

„Máme 15 míst, je devět hodin dopoledne a už jsme přijali 17 žádostí,“ konstatovala ráno zástupkyně ředitelky MŠ Nerudova Petra Waldaufová. Do školky dorazili především rodiče mladších dětí, najít místo pro dvouleté a tříleté dítě bývá nejsložitější.

Přestože České Budějovice do svých mateřských škol přijmou každý rok kolem 900 dětí, poptávka kapacity stále výrazně převyšuje především kvůli dětem z okolních obcí. Město přitom za poslední 4 roky zvýšilo kapacitu školek o víc než stovku a další třídy chystá ve spolupráci s největším místním zaměstnavatelem.

Video Budějovická MŠ se rychle zaplnila
video

Budějovická MŠ se rychle zaplnila

Kapacitu mateřinek významně zvyšují právě soukromé školky. Tu poslední otevřel pro 70 dětí svých zaměstnanců Jihočeský kraj ve spolupráci s nemocnicí, tím se MŠ zařadila mezi největší firemní školky v ČR. „Na území města České Budějovice je asi 30 soukromých mateřských škol, které navštěvuje přibližně 60 dětí s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích,“ tvrdí náměstek pro školství ve městě Martin Maršík (HOPB). Nejsilnější ročníky dětí už jsou přitom ve školách, které musely i po letošních zápisech otevřít víc prvních tříd oproti původnímu plánu.