U Paskova vykolejilo 21 vagonů s uhlím, řítily se devadesátkou

Paskov (Frýdecko-Místecko) – Jednadvacet vagonů naložených uhlím ve čtvrtek vykolejilo u Paskova. Vozy se rozjely z vlečkové stanice Důl Staříč, jely směrem do vlečkové stanice Důl Paskov a vykolejily na výhybce.

Vlak rozjel strojvedoucí směrem ze Staříče na Paskov. Jenomže souprava nešla zabrzdit. Se zablokovanými koly tak v lokomotivě pouze sledoval, jak nabírá třikrát větší rychlost, než je v místě povolená. Vagony tlačily vlak mezi domy v Oprechticích, přes několik nechráněných přejezdů a dál po mostě přes rychlostní komunikaci spojující Frýdek-Místek s Ostravou.

Od šachty Staříč ujelo celkem 22 vagonů a všechny až na jeden vykolejily až v areálu překladiště. „Při jízdě nabrala souprava rychlost až 91 kilometrů za hodinu,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Souprava před vykolejením urazila zhruba sedm kilometrů.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda ale půjde do milionů korun. Byly značně poškozeny vozy i železniční trať. „Celková škoda prozatím nebyla odhadnuta. Příčiny události zjišťuje Drážní inspekce,“ dodal mluvčí. Za nehodou zřejmě stála technická závada na soupravě, která nebrzdila tak, jak měla.

Video U Paskova vykolejilo 21 vagonů s uhlím
video

U Paskova vykolejilo 21 vagonů s uhlím

Vlak jel celou dobu po soukromé vlečce firmy AWT, bývalé OKD doprava, která spojuje doly u Paskova. Osobní dopravu tak nehoda neomezila. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti. „Pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.