Z areálu ve Vrběticích na Zlínsku odjelo již 21 kamionů s municí

Zlín - Jednadvacet kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem odjelo do dneška z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku. Další kamion se nakládá a měl by odjet ještě dnes, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vyskladňování areálu, kde loni vybuchly dva muniční sklady, začalo 2. února a trvat by mělo několik měsíců.

Podle Kozumplíkové byla z areálu odvezena munice, která patří více firmám. Do tohoto týdne vyvážela munici pouze společnost Excalibur Army. Podle mluvčího Andreje Čírtka jde o široké spektrum munice od nábojů do ručních zbraní až po munici do raketometů. Podle Kozumplíkové zatím nebylo nic vyvezeno do skladu v Květné na Svitavsku. „Zatím vyskladňujeme a vyvážíme podle harmonogramu,“ doplnila mluvčí.

Fyzicky se kontroluje vše, co se ve skladech nachází, teprve poté mohou firmy svůj materiál odvézt. K vyskladnění byly vytvořeny tři skupiny po 30 až 40 členech policie, hasičů i armády. Z bezpečnostních důvodů pracuje vždy jen jedna. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu asi 7 000 tun materiálu včetně 1 000 tun výbušniny. Firmy, jež si sklady pronajímají, část munice odvezou zákazníkům. Zbytek by se měl přemístit do Květné.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Uzavřena zůstává silnice mezi Haluzicemi a Lipovou. „Ve Vrběticích stále leží osm až 12 centimetrů vysoká vrstva sněhu. Jakmile roztaje, pyrotechnici se vrátí k asanaci a odminování okolí uzavřené komunikace,“ doplnila zlínská policejní mluvčí. Cesta je neprůjezdná z bezpečnostních důvodů, spadá do bezpečnostního okruhu kolem epicentra druhého výbuchu.