Mezi šumavské lyžaře se vmísili policisté, kontrolují alkohol

Železná Ruda - Lyžařská střediska na Šumavě jsou v těchto dnech pod zvýšenou kontrolou policistů. Ti se na lyžaře zaměřují zejména kvůli vyšší návštěvnosti spojené s jarními prázdninami. Policisté na lyžích si ve spolupráci s horskou službou posvítí především na dodržování lyžařského desatera, které shrnuje pravidla chování na sjezdovkách, a na bezpečnost. Kontrolují ale i alkohol. Dechovou zkoušku mohou sice lyžaři odmítnout, ne však v případě, kdy zaviní nehodu.
Video Šumavské svahy hlídají policisté na lyžích
video

Šumavské svahy hlídají policisté na lyžích

Hlídky na svazích jsou především preventivním opatřením. Podle policistů jsou návštěvníci během kontrol ohleduplnější, pro řadu turistů jsou hlídky na lyžích i zpestřením. Během zimy policie často slouží i na běžkařských trasách nebo v lokalitách, kam se nedostane autem.

Takzvané desatero pravidel, jejichž dodržování policisté kontrolují, řada lyžařů nezná nebo ignoruje. Pravidla vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS), vyvěšená jsou v každém lyžařském areálu. Jedním z pravidel, která se často porušují, je například zákaz stání na sjezdovkách. Lyžaři přitom uprostřed svahů odpočívají poměrně často.

Deset pravidel FIS:

  1. Ohleduplnost
  2. Přiměřená rychlost
  3. Volba směru
  4. Předjíždění
  5. Vjíždění a rozjíždění
  6. Zastavení
  7. Stoupání a sestupování
  8. Respektování značení
  9. Poskytnutí první pomoci
  10. Povinnost prokázat se