Ostrava přijala 8 lidí z ubytovny v Přerově. Do domovů pro seniory přidá lůžka

Ostrava - Tři sanitky dnes dopravily do Ostravy osm klientů z přerovské ubytovny Pavla Mirgy, která poskytovala sociální služby bez oprávnění a za velmi nuzných podmínek. Třináct zdravotně postižených lidí většinou důchodového věku již předtím převzal brněnský magistrát. Z původních celkem asi pětatřiceti klientů čeká na umístění ještě patnáct lidí. Nelegální sociální zařízení by mělo skončit do konce února.

Klienty rušené ubytovny v Dluhonské ulici v Přerově, která si vysloužila označení lazaret či chudobinec, převzali lékaři Městské nemocnice Ostrava. Jde o lidi, kteří mají trvalé bydliště v Ostravě. Devátého klienta původem z Ostravy přijalo plicní oddělení Vítkovické nemocnice.

Město Ostrava řeší situaci jako krizovou

„Ostatní projdou lékařským vyšetřením. Ty, u kterých lékaři nezjistí nějaký akutní zdravotní problém, město mimořádně ubytuje v pobytových sociálních zařízeních,“ sdělil náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák za KDU-ČSL. Zdůraznil, že v Ostravě není prakticky jediné místo navíc. „Naštěstí nejde o nějak vysoký počet lidí. Ale musíme to řešit jako krizovou situaci navýšením počtu lůžek, což musí povolit krajský úřad,“ vysvětloval Pražák. V ostravských domovech pro seniory s pečovatelskou službou je celkem asi dva tisíce míst. Domovy jsou plné a pořadníky čekatelů dlouhé.

Video Ostrava přijala klienty přerovské ubytovny
video

Ostrava přijala klienty přerovské ubytovny

Ostrava přijala klienty přerovské ubytovny

Do Ostravy míří 9 klientů přerovské ubytovny

Případ přerovské ubytovny upozornil na nedostatečnou kapacitu pobytových zařízení pro staré lidi, kteří potřebují trvalou péči. „Musíme se vážně zabývat tím, jak počet míst v těchto zařízeních co nejdříve navýšit, protože podobné situace se mohou opakovat,“ řekl Pražák.

Vedoucí odboru sociálních služeb Moravskoslezského kraje Daniel Rychlík dodal, že v pobytových sociálních zařízeních v kraji je asi 6,5 tisíce lůžek. „Co se týče klientů přerovské ubytovny, je třeba posoudit, jestli opravdu všichni potřebují takový typ péče,“ podotkl Rychlík. Dodal, že pokračují jednání s obcemi a dalšími poskytovali sociálních služeb, případně rodinami klientů Pavla Mirgy.

Ubytovna v Dluhonské ulici, která nabízela kromě ubytování celodenní péči a stravu, patří k zařízením, kteří nemají registraci na poskytování sociálních služeb. V republice jich je přes čtyřicet. Krajské úřady už s polovinou z nich zahájily správní řízení. Provozovatelům hrozí až milionová pokuta. Majitelům ostatních ubytoven pro chudé, které nezahrnují stravování a zdravotní péči, stačí živnostenské oprávnění.

Špatné zkušenosti s nelegálními zařízeními nejsou výjimečné

Řada podnikatelů reaguje nabídkou služeb na to, že v zemi je nedostatek lůžek v sociálních zařízeních, a zdaleka ne všichni lidé, kteří potřebují trvalou péči, ji najdou v rodině. V Mirgově přerovské ubytovně našli útočiště například lidé propuštění z různých zdravotnických zařízení v republice, kteří předtím žili na ulici. Dalším příkladem neregistrované služby je penzion v Karlovicích na Bruntálsku, který nabízel neoprávněně péči mimo jiné lidem propuštěným z psychiatrické nemocnice. Krajský úřad vyměřil provozovali pokutu 200 tisíc korun. Česká televize natáčela se synem bývalého klienta karlovického zařízení, který litoval, že tam otce dal.

Video Nebezpečí ilegálních domovů
video

Nebezpečí ilegálních domovů

Nedostatek lůžek v domovech pro seniory se snaží řešit například Asociace penzionů pro seniory. „Uvědomujeme si, že stát potřebuje v tomto směru s někým komunikovat. Na umístění v domovech totiž čeká asi 60 tisíc lidí,“ zdůraznil předseda asociace Lukáš Stehno.