Cheb chce vybudovat spalovnu, část lidí je proti

Cheb – O vypsání referenda proti nechtěné stavbě usilují lidé na západě Čech. Jde o spalovnu odpadů v Chebu. Projekt kritizují hlavně obyvatelé městské části Švédský vrch. Obávají se kouře, hluku a zápachu.

Jedním z obyvatel Švédského vrchu v Chebu je Václav Malík. Upozorňuje, že spalovna by vznikla jen asi 250 metrů o rodinných domů. „Mně nevadí spalovna jako taková, ale vadí mi, že nám to nic nepřinese a nacpou to sem mezi baráky,“ řekl Václav Malík.

Spalovna by měla vzniknout na soukromých pozemcích firmy, ve které má město podíl. Se stavbou by chtěla začít ještě letos. „Podle územního plánu to místo umožňuje výstavbu spalovny, koneckonců ještě donedávna tam byla drtička stavební suti,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).

Odpůrci ale kritizují i samotný smysl spalovny. „Není dořešený provoz v letních měsících, kdy ta spalovna je úplně zbytečná, protože nebude mít odběr tepla. A co se bude dít s těmi odpadky, to nikdo neví,“ uvedl Miroslav Kubík, člen sdružení Ne spalovně z Chebu.

Obyvatelé Chebu ročně vyhodí přes sedm tisíc tun odpadu. Spalovna za 250 milionů korun bude schopná zlikvidovat třikrát víc. „Pokud to bude dávat ekologický a ekonomický smysl, tak samozřejmě stavbu podporujeme. Přinést by to mělo především zlevnění ceny svozu odpadu, ať už pro město, nebo i pro občany, a i stabilizaci ceny,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD). Dodal, že teplo se bude moci využít do sítě, která je ve městě natažená, takže se uspoří na plynu. Jak navíc Petr Navrátil upozornil, ještě blíže městské zástavbě nyní funguje uhelná výtopna, která by po výstavbě spalovny měla být zrušena. 

Miroslav Kubík, člen sdružení Ne spalovně z Chebu ale argumenty města o snížení nákladů na likvidaci a svoz odpadu a o stabilizaci cen tepla zpochybňuje: „Se stabilizací ceny tepla, to tedy nevím, protože projekt je strašně nákladný, a i v Liberci, kde mají spalovnu, platí v centrálním vytápění necelých 800 Kč za GJ tepla. Tady platí 620 korun. Já si myslím, že spalovna teplu nepomůže a likvidaci a svozu odpadu, to nevím,“ řek Miroslav Kubík.

Miroslav Kubík dále připomněl, že na Sokolovsku by měl vzniknout podobný soukromý projekt, který by také využíval sváženého komunálního odpadu. „Přijde mi zbytečné, aby v jednom kraji, 40 km od sebe stály dvě spalovny. Nehledě na to, že 100 km odsud v Chotíkově stojí další spalovna,“ uvedl Miroslav Kubík.

Proti spalovně vystupuje i ekologické sdružení Arnika. U krajského úřadu zpochybnilo nezávislost chebských úředníků během posuzování stavby. Kvůli námitkám ekologů teď bude o chebské spalovně rozhodovat Stavební úřad ve Františkových Lázních. „Jde opravdu o výjimečnou situaci, vzhledem k rozsahu a významu tohoto projektu krajský úřad tedy rozhodl o podjatosti úředníků Městského úřadu v Chebu,“ řekla Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.

„Dává to minimálně o trochu větší smysl, v mých očích ta spalovna je spíš zařízení, které v tuhle chvíli by mohlo v Chebu a okolí brzdit recyklaci,“ řekl Matěj Man, odborník na spalovny ze sdružení Arnika.

Stavební úřad ve Františkových Lázních má na posouzení podle zákona až 90 dnů. Rozhodnutí krajského úřadu ale zatím neobdržel.

Video Odpor proti spalovně v Chebu
video

Odpor proti spalovně v Chebu