Stavba R49 se zpožďuje kvůli sporům s ekology

Zlín - Stavba rychlostní silnice R49 od Hulína ke slovenským hranicím se kvůli sporům s ekology zpožďuje. Ministerstvo dopravy přerušilo stavební řízení a nyní čeká na přepracování dokumentace. Na nové dálnice má přitom Česko letos rekordní množství peněz. Hrozí ovšem, že stát je nedokáže vyčerpat.

Na rychlostní silnici R49 měla být napojena i průmyslová zóna Holešov. Ještě loni politici slibovali, že se stavbou komunikace se začne brzy. „Věnuji se velmi pečlivě zahájení výstavby R49 v úseku od křižovatky v Hulíně. Je možné, že se začne stavět už v letošním nebo příštím roce,“ prohlásil v dubnu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V září sdělil náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, že vydání stavebního povolení očekává do konce roku 2014. Stát ale místo toho na konci roku stavební řízení přerušil. Až do července si Ředitelství silnic a dálnic dalo čas na přepracování dokumentace tak, aby obstála ve sporu s ekology. Ti argumentují mimo jiné tím, že v cestě silnice se nachází velké kolonie křečka, například u Alexovic.

Video Události: Zpožďuje se výstavba rychlostní silnice R49
video

Události: Zpožďuje se výstavba rychlostní silnice R49

Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda by se mělo v povolovacím procesu pokračovat nejpozději 20. července. „Samozřejmě bude záležet na vydání stavebního povolení, ale věříme, že to bude pokračovat dobře,“ odpověděl Neřold na otázku, zda lze s jistotou říct, že se začne stavět ještě letos.

Aktivisté kromě samotné stavby paradoxně zpochybnili i rozhodnutí o přerušení povolovacího řízení. Podobná situace, tedy spory o každý procesní úkon, před lety úplně zablokovala stavbu dálnice D8 přes České středohoří. Stejný cíl teď mají i odpůrci R49. „Silnici odmítáme, jelikož není potřebná a objektivně zdůvodnitelná,“ tvrdí Miroslav Mach z občanského sdružení Egeria.

Stát letos plánuje za výstavbu nových komunikací utratit asi 47 miliard (více zde). Ne všude jsou ale stavby připravené a na řadě míst je navíc komplikují spory.