Radnice v Ústí prolomení limitů jednoznačně odmítá

Ústí nad Labem – Radní v hlavním městě Ústeckého regionu jednomyslně podpořili zachování současných limitů těžby uhlí. V usnesení žádají vládu, aby limity ponechala beze změn. Ke schválení ho za týden dostanou ještě zastupitelé. Své stanovisko k možnému rozšíření těžby chystají také Teplice.

Diskusi o prolomení limitů v Ústeckém kraji znovu odstartoval lednový návrh ministerstva průmyslu, které v otázce limitů představilo čtyři varianty. Kromě úplného zachování, nebo naopak úplného prolomení, které by znamenalo celkové zbourání Horního Jiřetína a přilehlých Černic, je ve hře prolomení pouze v dole Bílina nebo v Bílině a částečně v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Ústecká městská rada složená z členů ANO a sdružení PRO! Ústí je jednomyslně proti prolomení limitů. Za jeden z důvodů radní uvádějí snahu zbavit se nálepky průmyslově přetížené oblasti. „Jsem velmi rád, že se vedení města takto rozhodlo. Zastáváme se především zdraví a prosperity občanů našeho města. Vyjadřujeme ale také podporu občanům v ohrožených obcích - i oni mají právo na domov jako lidé v Ústí. Nechceme, aby naše město s celým krajem zůstávalo zakleté do minulého století. Máme ambiciózní vize,“ uvedl primátor města Josef Zikmund (ANO).

O své slovo se hlásí i Teplice

K debatě o prolomení limitů zaujmou stanovisko i lázeňské Teplice. „Bylo by smutné, kdyby radní podpořili další bourání, když právě v Teplicích to ekologickými protesty v roce 1989 všechno začalo,“ prohlásil primátor Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj je ale na druhou stranu nutné si uvědomit všechny souvislosti a dopady mimo jiné na energetiku. Předpokládá, že zastupitelé se k věci vyjádří na dubnovém zasedání.

V postoji k limitům nepanuje shoda ani ve vládě. Zatímco ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) podpořil variantu zbourání části Horního Jiřetína a prolomení limitů v Bílině, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve uvedl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Proti prolomení se vyslovil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Prolomení limitů naopak podpořil prezident Miloš Zeman.