Znovu se otevírá ženská věznice ve Velkých Přílepech

Velké Přílepy (u Prahy) - Ženská věznice ve Velkých Přílepech znovu začíná fungovat, první vězenkyně už zde pobývají. Celkem jich v zařízení může být až 151. Věznice byla zakonzervována v roce 2013 po amnestii Václava Klause a vězeňská služba s ní počítala jako se záložní. Do konce týdne už na místě bude přes 40 žen, ve středu přijedou z věznice ve Světlé nad Sázavou, která už nemá dostatečnou kapacitu. Podle odhadů se věznice zcela zaplní do několika měsíců.
Video Přílepská věznice se opět plní
video

Přílepská věznice se opět plní

„K otevření pobočky nás vedlo to, že v kategorii odsouzených žen byl nárůst za posledních šest měsíců velmi strmý, zhruba o 25 procent proti tomu stavu, který tu vznikl po amnestii,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Pavel Horák z Vězeňské služby. Trest si ve Velkých Přílepech budou odpykávat ženy odsouzené do věznic kategorií s dohledem a dozorem. Práci by tu mohlo najít až šedesát zaměstnanců.

Vězeňkyně mají podle Pavla Horáka možnost každodenního sprchování. Oproti odsouzeným mužům mají také povoleno mít na celách větší množství kosmetických přípravků. Ženy z věznice s tímto režimem mohou rovněž, najde-li se v okolí nějaká lehčí práce a pracoviště, docházet za prací mimo areál.

Obec ani její obyvatelé ze znovuotevření věznice obavy nemají, starostka Věra Čermáková by přivítala i obnovení spolupráce, kdy by se vězenkyně mohly například zapojit do úklidu obce. Věznici uvedl do provozu v roce 2012 tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, její vybudování stálo přes 11 milionů korun. Po věznici ve Světlé nad Sázavou jde o druhé zařízení v ČR určené výhradně ženám.

Video Pavel Horák: Vězenkyně mají větší nároky na hygienu a jinak tráví volný čas
video

Pavel Horák: Vězenkyně mají větší nároky na hygienu a jinak tráví volný čas