OBRAZEM: Moravské skleníky se pyšní sbírkou kamélií i obřím leknínem

Jižní Morava - Neobvykle brzy vykvetly letos ve sklenících v Rájci nad Svitavou vzácné kamélie. Na tamním zámku je vůbec největší sbírka těchto květin v zemi. I ostatní skleníky na jižní Moravě ale mají své unikáty. Lidé se mohou ohřát mezi vzácnými tropickými rostlinami v brněnské botanické zahradě, kde roste obří viktorie královská, nebo v Hodoníně, který se pyšní největším množstvím cykasů.

Čtyři sta druhů, od bílé až po tmavě červenou – taková je největší tuzemská sbírka kamélií. Pečují o ni v zámeckých sklenících v Rájci nad Svitavou. Na Moravu se rostliny dostaly náhodou, když v roce 1973 končil pokus s vědeckým pěstováním kamélií v pražských Průhonicích. Zbylé rostliny pak putovaly na Moravu.

Video O kaméliích hovoří správce zámeckého skleníku Evžen Kopecký
video

O kaméliích hovoří správce zámeckého skleníku Evžen Kopecký

Dalším moravským unikátem z říše rostlin jsou hodonínské skleníky, které ukrývají největší veřejnou sbírku cykasů na Moravě. Mezi rostlinami se ve skleníku skrývala i taková perla, jakou byl mimořádně vzácný druh cykasu Ceratozamia kuesteriana. Ten pochází z horských oblastí na severu Mexika, dnes už jich je na světě jen tři sta kusů.

Největší vzácností ve sklenících brněnské botanické zahrady je viktorie královská. Tropický leknín, který má ohromné listy a kvete jen dva večery v roce, je ale k vidění pouze v létě. „Rostlina je závislá na dostatku slunečního záření a tepla. Takže na podzim, když se začne zkracovat den, odumírá a na jaře semena viktorie zase vysévám. Každý rok ji pěstujeme znovu ze semene,“ vysvětlila botanička Magdaléna Chytrá.