Památky i pro zrakově postižené? V Novém Jičíně pomáhají QR kódy

Nový Jičín - Přiblížit turistické cíle také zrakově postiženým se nyní snaží radnice v Novém Jičíně. Na budovy památek nainstalovala tzv. QR kódy, díky nimž si hendikepovaní mohou o památce zjistit vše potřebné i zajímavé.
Video Speciální kódy pro zrakově postižené
video

Speciální kódy pro zrakově postižené

Zrakově postižení v Novém Jičíně mají díky QR kódům jako na dlani třeba Laudonův dům, Žerotínský zámek nebo budovu radnice. Prostřednictvím zvukové nahrávky si mohou pomyslně prohlédnout téměř všechny městské památky, a to bez jediného kroku do budovy.

Aby si zrakově postižený mohl poslechnout informace o dané památce, potřebuje takzvanou QR čtečku v chytrém telefonu či tabletu. Ten pak po spuštění programu přiloží k samotnému kódu na památce, a zjistí tak veškeré informace které ho zajímají.

Pomocné technologie pro nevidomé jsou dnes téměř na každém kroku. Přibývá audiohlásičů v městské hromadné dopravě, které v současné době fungují už ve většině velkých měst. Bez problémů dnes mohou nevidomí navštěvovat i knihovny. Například v ostravské si mohou přečíst knížky v Braillově písmu nebo si je poslechnout v pohodlí na sedačce.

S těžkým zrakovým handicapem žije v České republice bezmála 100 tisíc lidí, většinu z nich tvoří lidé nad 60 let.