Soudy s growshopy se blíží, stejné zboží ale prodávají i jiné obchody

Praha - Majitelé tzv. growshopů v Praze se budou muset zodpovídat u soudu kvůli šíření toxikomanie. Policie proti prodejcům potřeb na pěstování a kouření konopí zasáhla v Praze v prosinci roku 2013. Většina provozovatelů growshopů ale nabízí toto zboží dál, část zabaveného sortimentu jim dokonce policie později vrátila. Jak se navíc reportérka ČT teď přesvědčila, toto zboží se dá koupit i v jiných obchodech - v zahrádkářských potřebách či trafikách. 

18. prosince 2013 policie zasáhla proti pražským growshopům. Důvodem byl prodej potřeb pro pěstování a kouření marihuany. „My jsme prodávali naprosto běžné věci, jako jsou hnojiva, květináče, substráty, věci na dosvěcování roslin. Jako okrajový – doplňkový - sortiment naše firma měla kuřácké potřeby,“ uvedl Michal Otipka, provozovatel growshopu.

Právě Michal Otipka je jedním z obviněných. Při policejním zátahu mu zabavili zboží za 15 milionů korun. Teď čeká na soud. Jeho obchod ale paradoxně funguje dál, před časem mu dokonce policie vrátila část zabaveného sortimentu. „Pokud by nás někdo chtěl stíhat za šíření toxikomanie, tohle je jediný důvod či záminka, jak by to mohli udělat,“ uvedl Michal Otipka a ukázal na část prodávaného zboží. „Jenže všechny tyhle věci oni nám vrátili,“ dodal Michal Otipka.

Growshop pana Otipky prodával prostředky na ochranu rostlin, hnojiva, substráty. Právě tento sortiment byl jedním z důvodů, proč je tento growshop obviněný z šíření toxikomanie. Stejné výrobky přitom reportérka ČT koupila i v nedalekém obchodě s potřebami pro zahrádkáře. Na kuřácké potřeby zase narazila například v trafice v centru Prahy. Obrázek listu konopí tam zdobí většinu nabízených kuřáckých potřeb. Záznam z trafiky dostupný na internetu zase dokumentuje, že tamní prodavačka ochotně radila zákazníkovi při nákupu dýmky ke kouření marihuany.

„Myslím si, že policie daleko přesáhla nejenom své pravomoci, ale především své poslání. Bylo to diskriminační, protože některé growshopy byly zavřeny, některé byly zavřeny, aby je v zápětí otevřely,“ uvedl drogový epidemiolog Tomáš Zábranský.

Policie se k celému pražskému zátahu z prosince 2013 nechce vyjadřovat: „V současné době je uzavřena asi třetina případů. Dokud nebudou uzavřeny všechny, nechceme se k tomu vyjadřovat,“ uvedla Barbora Kudláčková, mluvčí Národní protidrogové centrály. Soudy s pražskými growshopery začnou v následujících týdnech.

Video Soudy s provozovateli pražských growshopů se blíží
video

Soudy s provozovateli pražských growshopů se blíží