Vesnice před kolapsem. Turovice šetří i na osvětlení

Turovice - Vesnice Turovice na Přerovsku přežívá na hranici finančního kolapsu a patří vedle Bublavy a Pramenů k nejzadluženějším v Česku. Ruinuje ji nedokončená stavba domova pro seniory. Obec se nepohodla se stavební firmou, soudy řeší spor 7 let. Z dvoumilionového rozpočtu musí vracet státní dotaci 42 milionů korun a jednou tak vysoké penále. Řešení by mohla přinést připravovaná novela insolvenčního zákona.

Projekt domova pro více než 80 seniorů s názvem Slunce je pro Turovice zlým snem. Obec s dvěma sty obyvateli splácí dluh ve výši 84 milionů po částkách 800 tisíc měsíčně. Na běžný provoz nezbývá skoro nic. Vesnice přitom potřebuje novou kanalizaci, chodníky nebo veřejné osvětlení. Obyvatelé sami svážejí nebezpečný odpad, sami odhrnují sníh. Šetří se i elektřinou, takže náves a přilehlé ulice večer osvětluje sotva polovina lamp.

„Situace, ve které jsme, je pro nás likvidační. Nemůžeme se jakkoliv rozvíjet, o tom, že bychom rádi domov pro seniory dostavěli, ani nemluvím. Peníze stačí jen na to nejnutnější,“ říká starosta Pavel Baďura. Jako nezávislý řídí Turovice druhé volební období. „Za této situace se samozřejmě snažíme zajistit co nejvíce věcí vlastními silami,“ řekl starosta.

Video Obec Turovice bojuje s obrovským dluhem
video

Obec Turovice bojuje s obrovským dluhem

Obec Turovice bojuje s obrovským dluhem

Turovice - nejzadluženější vesnice na Moravě. Šetřit musí i na osvětlení

Penzion Slunce měl být hotový v roce 2008

Stavba penzionu Slunce začala v Turovicích roku 2006, v roce 2008 měla být hotová. Obec měla připravené smlouvy s nájemníky, zájem měli lidé z celého mikroregionu Moštěnka. Stavební firma SKD z Lipníku nad Bečvou ale chtěla oproti vysoutěžené částce více peněz a argumentovala špatným projektem, obec na navýšení ceny nepřistoupila a firma odstoupila od smlouvy. Vedení vesnice podalo roku 2008 na dodavatele žalobu, kterou žádalo dokončení díla. Okresní soud v Přerově žalobu zamítl, obec se odvolala. Pře trvá už sedm let.

Firma vysvětluje zvýšení ceny špatnými podklady

Obec tvrdí, že firma chtěla o 30 milionů víc, což prý nemohla přijmout už kvůli podmínkám dotace. Navýšení ceny bylo podle starosty více než dvacetiprocentní. Firma zase argumentuje špatnými zadávacími podklady a neúplnou projektovou dokumentací, což ve svých důsledcích způsobilo, že stavba se dosti změnila a také prodražila. Odmítá ale, že by šlo o třicet milionů, naopak tvrdí, že obec za některé práce nezaplatila.

„Je to zoufalá situace, chtěli bychom, aby se stavba dokončila, sloužila lidem a přinášela také peníze. Jenže nedošlo k předání stavby, nemáme šanci získat jakýkoliv úvěr, navíc o stavbě teď rozhoduje finanční úřad,“ vysvětloval starosta.

Ministerstvo financí odmítá dluh prominout

Vzhledem k neúnosnému zadlužení požádala obec už potřetí ministerstvo financí o prominutí dluhu i penále. Zatím neúspěšně. O třetí žádosti úřad zatím nerozhodl. Žádost o pomoc s řešením situace odmítl Turovicím i krajský úřad. „Žádost obce, abychom stavbu převzali a dostavěli, je nereálná. Soudní spor mezi obcí a stavební firmou probíhá a stavba podléhá finančnímu úřadu,“ řekl k tomu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD.

Obcím, které nejsou schopny plnit své závazky, by měla pomoci novela insolvenčního zákona, kterou připravuje ministerstvo financí. Má umožnit zadluženým obcím vyhlásit úpadek a oddlužit se. Zatím ale nevstoupila v platnost.

Bublava a Prameny mají k oddlužení blíže

Problémy s dluhy má v Česku kolem šedesáti obcí. Často se neúměrně zadluží kvůli nepovedeným komerčním projektům. Podle podílu dluhu k majetku obce jsou nejzadluženější Prameny, následují je Turovice a třetí je obec Janská v Ústeckém kraji. Prameny se zadlužily, když investovaly do vrtů a přípravy stáčírny minerální vody. Podle dohody s investorem měly z prodeje vody dostávat ročně přes 19 milionů. Kvůli průtahům a odporu ochránců přírody ale investor ze záměru vycouval a zůstaly jen dluhy. Na jednoho obyvatele je to přes 700 tisíc korun. V dražbách pak obec přišla téměř o všechen majetek včetně radnice.

„Svítíme jenom část noci, nefunguje čistička a kanalizace. Nemůžeme dostávat žádné dotace na opravy, protože máme zablokovaný účet,“ popsala současnou situaci starostka Michala Málková (Naše Prameny). Stát obci nepomohl, rýsuje se ale jiné řešení. Část asi ze stomilionového dluhu odkoupila firma Real Aspekt s ruskými vlastníky, která nabídla výhodné podmínky splácení a chce v obci vybudovat dětskou léčebnu. Do odkoupení dluhů, které mají Prameny vůči Pozemkovému úřadu, by musel vstoupit také krajský úřad. A ten přislíbil pomoc.

S obrovskými dluhy se roky potýká například i Bublava na Sokolovsku. Obec se zadlužila kvůli nedokončené stavbě obřího aquaparku a od roku 2007 se soudí s firmou Skanska. Tamní okresní soud loni rozhodl, že firma má obci vrátit 57 milionů, které jí zaplatila ze státních dotací, a to z důvodu neplatné smlouvy. Krajský soud v Plzni ale na konci roku strany vyzval, aby se vzájemně vyrovnaly. Mezitím ministerstvo financí obci více než polovinu ze sedmdesátimilionového dluhu prominulo.

Video Zadlužené obce tématem Událostí
video

Zadlužené obce tématem Událostí