Pražské ANO a ČSSD chtějí výměnu náměstka Stropnického

Praha – Sotva čtvrt roku od zvolení do funkcí je mezi členy pražské rady patrné první pnutí. Zástupci ANO a ČSSD na posledním koaličním jednání podle informací ČTK vyzvali Trojkoalici, aby vyměnila svého náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ). Ve vedení města ho tyto strany nechtějí kvůli jeho hlasování o odpadovém tendru, kdy se postavil proti zbytku koalice.

Na možnou nestabilitu pražské koalice, která má v zastupitelstvu většinu jediného hlasu, upozorňovali komentátoři již po jejím vzniku. Nyní, kdy jsou současní radní ve funkcích krátce přes dva měsíce, se objevily první rozpory. Bezprostředně poté, co náměstek Stropnický nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání odpadového tendru, sice koalice potvrdila svoji jednotu, na pondělním koaličním jednání ale ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby svého náměstka vyměnila.

Současně však představitelé ANO a ČSSD tvrdí, že se do vnitřních záležitostí Trojkoalice nebudou vměšovat. „Je to plně v kompetenci Trojkoalice, oni si to musí vyřešit,“ vzkázal dnes prostřednictvím mluvčí Petry Hrubé předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek. Trojkoaliční radní Jan Wolf (KDU-ČSL) přitom zdůraznil, že za Stropnickým stojí. „Usnesli jsme tak na zastupitelském klubu,“ řekl Wolf. Radní koalici ale kvůli sporu o Stropnického Trojkoalice ohrozit nehodlá. „Náš program se shoduje s programem koalice, byla by proto škoda ji shodit,“ uvedl Jan Wolf.

Rozdělení mandátů v zastupitelstvu – PRAHA
Zdroj: ČT24

Nesoulad pražské koalice a neshody primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) a Stropnického se projevily už na konci loňského roku, zejména v otázce pražských stavebních předpisů. Předpisy, kolem kterých se na podzim strhla mediální bitva, nakonec zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Právě při jednání s ministerstvem se projevilo, že kroky Stropnického, který má stavební předpisy v gesci, a Krnáčové jsou zcela nekoordinované.

Současnou pražskou koalici sestavilo hnutí ANO, které vyhrálo podzimní komunální volby ve městě, s ČSSD a Trojkoalicí. Tu tvoří zástupci Strany zelených, KDU-ČSL a STAN. V 65členném zastupitelstvu má 33 hlasů. ANO původně chtělo do koalice také Piráty, to se ale nepodařilo. Česká pirátská strana tak tvoří opozici, stejně jako ve volbách druhá TOP 09, ODS a KSČM.