Na radnici v Pardubicích vypnuli rušičky odposlechů

Pardubice - Stovky kanceláří na obecních a městských úřadech jsou vybavené rušičkami odposlechů. Podle odborníků obliba těchto zařízení roste - a to hlavně mezi politiky. Obávají se totiž nahrávání při pracovních jednáních. Například v Pardubicích se ale současní radní těchto rušiček naopak zbavují.

Rušičky odposlechů mají dosah jen několik metrů, v jejich blízkosti ale nefunguje žádné nahrávací zařízení. Dříve si je instalovali do kanceláří podnikatelé a teď je stále častěji nakupují i obecní a městské úřady. 

Podle odborníka na ochranu proti odposlechům Jiřího Schmidta se cena takových rušiček obvykle pohybuje v řádech 20–50 tisíc korun: „Mezi nejčastěji uváděné důvody patří organizování veřejných výběrových řízení, státních zakázek a případně i privatizace bytového fondu, to znamená snaha ochránit komunální majetek,“ uvedl Schmidt. 

Radnice tak za moderní techniku, která má chránit komunální politiky, utrácejí statisíce korun. Hosté, kteří v jejich kancelářích jednají, o těchto přístrojích často ani nevědí.  

Zkušenost Jiřího Schmidta, odborníka na ochranu proti odposlechům:

„Stalo se nám, že po volbách byla vypovězena smlouva naší společnosti, a v současné době tento bývalý zákazník čelí jedné z největších korupčních kauz, kdy mnoho důkazů bylo posbíráno z odposlechů, které byly provedeny v té místnosti, o kterou jsme se původně starali.“


Po posledních komunálních volbách si ale většina politiků na pardubické radnici nechala rušičky odposlechů odpojit: „Necítil jsem se příliš dobře, když jsem toto zařízení tady měl umístěno,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD).

A stejně postupoval i primátor: „Při svém nástupu jsem tady našel to zařízení. Nebylo funkční a leželo ve stole. Vrátil jsem ho na hospodářskou správu, protože nevím, proč bych ho tu měl mít,“ uvedl Martin Charvát (ANO), primátor Pardubic.

Rušičku měl ve své kanceláři také bývalý starosta pátého pardubického obvodu: „Můj předchůdce toto zařízení, které mu tam indikovalo odposlechy, měl, dokonce mě na to upozornil při nástupu do funkce, proto jsem tam to zařízení ponechal,“ vzpomíná bývalý starosta MO Pardubice V Jiří Hájek (SPP).

Nový starosta tohoto pardubického obvodu naopak odmítl rušičku využívat, chce ji dokonce nabídnout do dražby a získané peníze potom věnovat některému z amatérských sportovních klubů.

Video Rušičky odposlechů na radnicích
video

Rušičky odposlechů na radnicích