Sezimovo Ústí přijde o policejní oddělení

Sezimovo Ústí - Město Sezimovo Ústí přijde o policejní oddělení. Vedení jihočeské policie ho sice neruší, ale přestěhuje do nedalekého Tábora. Důvody má ekonomické. Z pohledu města je to nepříjemná změna, která se může projevit i zvýšením kriminality. Proto samospráva žádala o zachování oddělení i policejního prezidenta a ministra vnitra.

Policejní oddělení v Sezimově Ústí sídlí v městské budově. Město mu už snížilo nájem, vyměnilo okna a bylo ochotné udělat na vlastní náklady další úpravy, které by náklady na provoz oddělení snížily. Nic z toho ale nepomohlo. Policie se odstěhuje: „Je to i reakce na analýzu, která říká, že občané přestali navštěvovat osobně obvodní oddělení, veškerá komunikace probíhá telefonicky,“ uvedl Jiří Matzner, mluvčí Policie ČR Jihočeského kraje.

Policisté se ze Sezimova Ústí přestěhují do nově zrekonstruované policejní budovy na okraji Tábora - ta je od stávající služebny dva a půl kilometru.

Nové sídlo policie bude ze Sezimova Ústí dobře dostupné autem i městskou hromadnou dopravou. Přesto vedení Sezimova Ústí s rozhodnutím policie nesouhlasí. Podle starosty má policejní služebna přímo ve města řadu výhod: „Hlavní pozitivum je prevence. Obvodní oddělení sídlí v samotném centru města. Ať už školy, herny, pošta, spořitelna a všechno, kde by něco mohlo potenciálně nastat, tak bylo v blízkosti,“ uvedl Martin Doležal (ZPM), starosta Sezimova Ústí.

Pro zachování služebny přímo v Sezimově Ústí se vyslovilo i několik obyvatel města oslovených štábem ČT: „Až se stane něco s autem, je vykradené, tak musejí přijít. No, holt to bude trvat déle, to víte, že by to nebylo dobře,“ konstatovala například Emilie Kemenyová, obyvatelka Sezimova Ústí. 

Dosavadní sídlo policie v Sezimově Ústí
Zdroj: ČT24

Policie ale tvrdí, že se pro město nic nezmění: „Početní stavy, počty techniky ani vůbec lokalita Sezimova Ústí, celé to teritorium nedozná žádných změn. Zůstává tam stejný počet policistů, akceschopnost bude stejná,“ řekl Jiří Matzner, mluvčí Policie ČR Jihočeského kraje.

„Já se obávám, že právě naopak, pochůzková činnost, nějaká preventivní činnost na veřejnosti, že z tohoto pohledu úplně vymizí,“ konstatoval Martin Doležal (ZPM), starosta Sezimova Ústí. 

O pomoc žádal starosta města ministra vnitra a policejního  prezidenta. Protože neuspěl, pozve zástupce policie na zasedání zastupitelstva. 

Starosta Sezimova Ústí Martin Doležal (ZPM) ke stěhování policejního oddělení do Tábora

Pro město to samozřejmě byla strategická záležitost, a záležitost statusu. Protože město, které má skoro 7 300 obyvatel, aby nemělo vlastní obvodní oddělení, to je hodně zvláštní. Nabídli jsme už před čtyřmi lety policii odpuštění nájemného, zahájili jsme rekonstrukci těch prostor z hlediska zateplení, z hlediska nějakého komfortu a snížení provozních nákladů. Takže se vyměňovala okna, teď byly připraveny nějaké rekonstrukce sociálního zázemí. 

Kolik to město stálo?

Pochopitelně – v řádech stovek tisíc korun. Z hlediska výměny oken jsme na nějakých 600 000 korunách. A co se týká odpuštěného nájemného, tak mám pocit, že za dva roky to bylo asi 300 000 korun.

Pro nás bylo smutné to, že jsme se to dozvěděli až na podzim, dozvěděli jsme se to prakticky po volbách, kdy ze strany policie už celá věc byla dávno rozhodnuta. Víme, že už o tom jednali někdy od března a už v rámci dokončování rekonstrukce toho objektu v Táboře směřovaly jejich kroky k tomu přesídlení té jednotky. A trochu mě mrzí, že jakoby samospráva i pronajímatel toho objektu, že byli trochu na vedlejší koleji, že jsme s tím nebyli seznámeni – možná právě proto.

Když jsme se toto dozvěděli a přes návštěvu u krajského ředitele jsem zjistil, že ten proces už je opravdu hodně daleko, tak jsem sice na jedné straně chápal ekonomické důvody policie. Ale zároveň jsem si vyhradil právo, že za samosprávu, protože všechny subjekty, které tady kandidovaly ve volbách, i řekl bych, že drtivá většina občanů, tak zájem všech je, aby to obvodní oddělení tady zůstalo. Proto jsem předložil na radu a zastupitelstvo města návrh dopisu policejnímu prezidentu a ministrovi vnitra, se žádostí o přehodnocení toho stanoviska. Musím říct, že děkuji oběma, že se k té věci nějakým způsobem postavili, byť bohužel ne pro město příznivě. Policejní prezident tento týden Sezimovo Ústí navštívil, takže proběhla vzájemná schůzka, a včera jsem dostal dopis od pana ministra vnitra s tím, že z jejich pohledu ta ekonomická stránka převažuje a že se budou snažit dělat všechno pro to, aby ta bezpečnostní situace se tady nezhoršila.

To mi připadá právě trochu zvláštní, že jakoby primárním impulsem nebylo něco zlepšit, řešit nějaký problém na poli bezpečnosti, ale primárně řešit tu záležitost z hlediska ekonomického, a pak teprve to dohledávat a dopočítávat, aby i z hlediska té bezpečnosti to všechno vyšlo.


Jihočeská policie začne fungovat podle nového modelu

Méně ve služebnách, více v terénu – to je nový model práce jihočeských policistů. Hlídky využívají častěji tablety i notebooky přímo v ulicích. Lidi za nimi už nemusí jen do kanceláří. Služebny ale rušit nebudou - ponechají je, aby měli zázemí: „Nemáme v plánu opouštět žádná obvodní oddělení, žádné policejní stanice ani služebny,“ řekl Miloš Trojánek, jihočeský policejní ředitel.


Miloš Trojánek, jihočeský policejní ředitel k novému modelu fungování policie v regionu

Co bude v novém systému práce prioritou?

Prioritou bude, aby policisti nebyli přímo na služebnách, na těch obvodních odděleních, a byli neustále v terénu. To znamená, budou vybaveni výpočetní technikou, kdy budou vyjíždět za lidmi na oznámení. Popřípadě budou v terénu dělat preventivní činnost, pokud to samozřejmě dovolí čas. Ta ofenzivnost bude v tom, že tam bude rychleji, budeme se snažit zkracovat dojezdové časy na místo událostí. S tím, že budou schopni zpracovat tu událost v tom systému, a přijedou na služebnu, potom to zpracují, a ve své podstatě pak už ta reakce a ta mašinérie, ta už se odbyde bez osob, které tím jsou dotčené.

Neplánujeme opouštění žádných služeben, žádných obvodních oddělení, ba naopak. Já jsem si udělal analýzu, takže ten stav, jaký je v jižních Čechách, si myslím, že je naprosto dostačující. A v rámci redislokace, která proběhla v roce 2013, a nastavení výkonu služby si myslím, že je zcela odpovídající. Protože kde jsme udělali tu stanici, tak má k sobě obvodní oddělení, které tu stanici řídí, a občané mají kontakt s policií neořezaný, mají ho neustále ve standardech, na které byli zvyklí.

Městská policie teď někdy používá i jednočlenné hlídky. Zavádíte to také?

I policisté ČR chodí v jednočlenných hlídkách, pokud se jedná o obchůzkovou službu, popř. kontrolu nějakých prostor, parkovišť, při bezpečnostních akcích typu mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, kde potřebujeme nasadit daleko větší počet policistů a jsou schopni tu činnost, kterou vykonávají, zvládnout v jednom člověku. Takže i my používáme jednočlenné hlídky, nicméně pro tu standardní činnost, o které hovoříme, budeme využívat neustále dvoučlenných hlídek.


Do míst, kde služební hodiny omezili například na 2 hodiny týdně, policejní hlídky dojíždějí. V pěti obcích ale na jejich příjezd čekat nevydrželi, povolali do služby bezpečnostní agentury.

Místa působnosti bezpečnostních agentur v Jihočeském kraji

  • Studená
  • Slavonice
  • České Velenice
  • Dolní Dvořiště
  • Zdíkov

Z Dolního Dvořiště a Českých Velenic se bezpečnostním agenturám za půl roku podařilo vytlačit pouliční prostituci: „Všechny pochopily to, co jsme jim vysvětlovali, že tady na tom území prostě nebudou,“ popsal svou zkušenost Petr Remiáš, koordinátor bezpečnostní agentury.

Ve Zdíkově bezpečnostní agentura hlídá obecní budovy, bytovky i park: „Jde nám především o prevenci drobné kriminality,“ řekl Zdeněk Kantořík (nez.), starosta Zdíkova.

Jihočeští policisté se k působení agentur vyjadřovat nechtějí. Tvrdí, že veřejný pořádek udrží vlastními silami. 

  • Na jihu Čech působí 2 230 policistů, loni jich nastoupilo 80.
  • 50 policistů naopak služební poměr ukončilo. 

Video Změny u jihočeské policie
video

Změny u jihočeské policie