Unikátní pohádka se bude promítat v brněnském planetáriu

Brno - Osmkrát vyšší rozlišení než HD televize má nová speciální projekce vytvořená brněnským planetáriem. Na pohádkovém příběhu o čtveřici zvířecích kamarádů, kteří zkoumají hvězdářskou základnu, pracovalo grafické studio Petra Hlouška od září. Vytvoření jedné scény trvalo i několik týdnů. Nejen díky novým projekcím za uplynulý rok navštívilo hvězdárnu s planetáriem téměř sto padesát tisíc lidí.
Video Brněnské planetárium vytvořilo vlastní pohádku
video

Brněnské planetárium vytvořilo vlastní pohádku

Brněnské planetárium vytvořilo vlastní pohádku

30/1

Ukázka pohádky Se zvířátky o vesmíru

„Divák má pocit, že se ocitl na jiné planetě někde ve vesmíru,“ popsal speciální projekce grafik pohádky Se zvířátky o vesmíru Petr Hloušek. Před samotným vytvářením snímku si hledal informace o nové technologii na různých internetových fórech. „Nebylo toho moc. Takových planetárií i studií je málo,“ řekl grafik. Systém, který dokáže filmy promítat do 17 metrové kupole, funguje v brněnské hvězdárně už rok.

Na dvacet pět minut dlouhé pohádce pracoval Hloušek několik měsíců. „Nebyl jsem si úplně jistý, co všechno si můžu dovolit. Bál jsem se například dělat razatní pohyby kamerou, takže jich je tam málo,“ vysvětlil grafik. Musel také pracovat bez možnosti si obraz přiblížit a oddálit. „Kvůli kupoli musíme ve filmu zobrazit nejen to, co je před divákem, ale i co je za ním. Vidí totiž všechno,“ popsal problémy při vytváření pohádky Hloušek. Dalším technologickým úskalím je vysoké rozlišení, které je osmkrát vyšší než má HD televize.

Brněnskou hvězdárnu s planetáriem v roce 2014 navštívil rekordní počet lidí. Loni poprvé výrazně převážili běžní návštěvníci nad školními výpravami. Za posledních deset let se obliba areálu na Kraví hoře zdvojnásobila. Celkem přišlo 144 913 diváků, z toho bylo 42 procent školáků a 58 procent veřejnosti. Návštěvnost začala růst po celkové přestavbě areálu v letech 2010 a 2011 a díky novým projekcím.


Se zvířátky o vesmíru je jediná ryze česká pohádka, která vznikla díky technologii FullDome. „U nás nikdo takovou pohádku neudělal. Takové pořady jsou totiž relativně drahé. Ředitel se tedy rozhodl místo nákupu zahraničního snímku oslovit brněnské umělce, aby ji vytvořili sami,“ řekl pracovník Hvězdárny a planetária Brno Antonín Reňák.

Promítat se bude i povídka Stephena Kinga

Na jaře bude mít v prostorách brněnské hvězdárny českou premiéru krátký film na motivy povídky Stephena Kinga. Americký spisovatel předal před pěti lety práva k natočení povídky Jsem brána Robinu Kašpaříkovi. Ten je získal jako jediný Čech a za cenu pouze jednoho dolaru. Film může natočit podle vlastních představ pod jedinou podmínkou - musí být nekomerční. „Bylo velmi těžké vymyslet, jak film v technologii FullDome natočit. V Česku totiž ještě nikdy nebyl film takovým způsobem vytvořený,“ řekl Robin Kašpařík.

S prosbou o pomoc se obrátil na francouzského režiséra Erika Valetta. Ten ho seznámil s kameramanem Nicolasem Bordierem. Společně pak vymysleli, že kameru umístí přímo na tělo herce - Radima Vizváryho. Herec musí všechny emoce vyjádřit pouze rukama. To je totiž jediné, co z něj divák uvidí. Kašpařík natáčel dvě verze filmu. Jednu pro planetária a druhou pro kina. Snímek plánuje promítat na nekomerčních festivalech.