Ve Slavkově půjdou k zemi i stromy, co pamatují Napoleona

Slavkov u Brna - Stromy, které zažily bitvu tří císařů u Slavkova u Brna, zmizí z historických alejí i zámeckého parku. Ten a dalších pět alejí čeká po téměř dvě stě letech obnova. Dřevorubci pokácí přestárlé stromy a vysadí několik stovek nových. Kvůli obnově zeleně bude do konce května omezena doprava ze Slavkova u Brna směrem na Křenovice a Holubice.

„Aleje jsou ve špatném stavu, zejména kaštany. Ty jsou staré i více než dvě stě let a dohromady je drží pouze kůra,“ řekl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný (ČSSD). Podle něj se mělo s obnovou areálu, ve kterém roste asi 2 100 stromů, začít už před dvaceti lety. Větve se totiž při silném poryvu větru mohou ulomit a zranit návštěvníky.

Dendrologové proto navrhli skácení 230 nejvíce poničených stromů. Ty nahradí zhruba 900 nových stromků, které budou vysázeny zejména v alejích směrem na Holubice a Křenovice. Právě v těchto místech také bude omezena doprava. Řidiči musí až do května, kdy práce skončí, počítat s občasným omezením rychlosti a kyvadlovým provozem. Zahradnické práce budou stát 13 a půl milionu.

Při kácení stromů musí dřevorubci hlídat, aby z kmenů nevypadl troud, ve kterém žije chráněný brouk páchník hnědý. Poražené kmeny se odvezou do úložiště, kde se samovolně rozloží a páchník se tam může vyvíjet. Nyní ale kácení zpomaluje sníh. „Jsme trochu ve skluzu. Doufáme, že se počasí umoudří a práci doženeme,“ řekl vedoucí kácení Jiří Dvořák.

Projekty Obnova komplexu zámeckého parku a historických alejí a Obnova historických alejí podpořil Státní fond životního prostředí. Obě připravované akce vyjdou na třináct a půl milionu korun. První projekt pokryje z 75 procent dotace, druhý pak pokryje z 90 procent. Město se zavázalo k udržení a rozvoji všech nově vysazených stromů, o které bude muset pečovat na své náklady.

Zdroj: slavkov.cz